Odchudzasz się i zaczynasz przygodę z aktywnością? Lato to idealna pora, aby wdrożyć ten plan w życie. Jednak zanim ruszysz się z kanapy, zrób wszystko, by zadbać o swoje stawy. Nadmiar kilogramów oraz pozostawanie w bezruchu, mocno je osłabiły. Zobacz, jakie produkty warto włączyć do codziennej diety, aby ruch im nie zaszkodził.
Stawy to ruchome połączenia kości, które wykonują tytaniczną pracę, wprawiając w ruch nasze ręce i nogi. Aby ułatwić im to zadanie, powinniśmy przede wszystkim zapewnić im codzienną porcję ruchu. Dla zdrowia stawów wystarczy 20 minut ruchu jednostajnego dziennie (czyli takiego, który będziemy wykonywać bez przerwy). W dbaniu o stawy, bardzo ważnym elementem jest odpowiednio skomponowana dieta, w której nie zabraknie produktów bogatych w: białko, kolagen, witaminy: D i C oraz kwasy omega-3. Dlaczego właśnie te, a nie inne składniki powinny znaleźć się w codziennym menu i gdzie ich szukać?
BIAŁKO
Stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej oraz składnik, który wspomaga regenerację stawów oraz wpływa na ich sprawność. Dlatego dbając o zdrowe stawy, należy włączyć do diety źródła najbardziej wartościowego białka czyli: jaja, chude mięso i wędlina, ryby, naturalne produkty mleczne, rośliny strączkowe.
KOLAGEN
Jest odpowiedzialny za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, która wprawia stawy w ruch. Najbogatsze w kolagen produkty, możemy przygotować sami. Są to galarety mięsne i rybne oraz zupy przygotowane na wywarach z mięsa z kością i chrząstkami.
WITAMINA D
To składnik, który ułatwia przyswajanie wapnia – istotnego dla pracy stawów. Należy jej dostarczać pod postacią następujących produktów: tran, śledzie, łosoś, sardynka, prawdziwki, pieczarki.
WITAMINA C
Jest ważna, ponieważ pobudza do produkcji włókna kolagenowe i bierze udział w ich regeneracji. Poza tym działa niszcząco na wolne rodniki odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych stawów. Jej doskonałe źródła stanowią: chrzan, jarmuż, pietruszka (natka), kapusta włoska, kalafior, brokuły, brukselka, papryka czerwona, czarne porzeczki, kiwi, truskawki, papaja, owoce cytrusowe.
KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3
To składniki, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych stawów. Ich najlepsze źródła to: tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, tuńczyk), olej rzepakowy, olej lniany, jaja, margaryny, siemię lniane, orzechy włoskie oraz przyprawy: imbir, kurkuma, goździki.
Źródła: Zdrowie Seniora (10_155); Poradnik dla pacjenta: Witamina D _ Lecznicza moc „witaminy słońca”; Ruchomość znaczy sprawność – Poradnik dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów; 100rad – W dobrej formie (tygodnik)