Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Jakich ćwiczeń unikać przy kontuzji kolana?

Ból kolana to nic przyjemnego, zwłaszcza, że utrudnia poruszanie się w znaczący sposób. Czy jeśli zdarzy nam się kontuzja kolana, powinniśmy nadal ćwiczyć? Jeśli tak, to czy możemy wykonywać absolutnie każdy rodzaj aktywności?

Co powie lekarz…

Zanim zaczniemy walkę z bólem kolana na własną rękę lepiej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę naszej dolegliwości. To także on wskaże dozwolony rodzaj ćwiczeń. Jeśli na wizytę musimy długo czekać, a obawiamy się o swoją formę, możemy kontynuować trening z pewnymi wyjątkami.

Tych ćwiczeń nie wykonuj!

Z pewnością nie raz słyszeliście, że ruch wspomaga stawy i wzmacnia chrząstkę oraz poprawia elastyczność stawów. Nie zawsze jednak ta reguła się sprawdza i tak jest właśnie w przypadku kolan. Oto lista odradzanych rodzajów aktywności:

pełne przysiady lub przysiady z obciążeniem

najbezpieczniejsza forma to przysiady przy zgięciu kolan do kąta prostego; w przeciwnym wypadku doprowadzisz do przeciążenia stawu i zbyt dużego nacisku na niego, co wywoła ból i dyskomfort;

bieganie – szczególnie po twardym podłożu

obciążenie, które generuje ten typ ruchu to zbyt dużo dla kolan; przede wszystkim wtedy, kiedy wybierasz trasę po mieście lub betonowej ścieżce (zamiast tego możemy – a nawet powinniśmy – 20-30min/dziennie maszerować – w ten sposób nie obciążymy stawów, a dodatkowo przysłużymy się chrząstce;

podskoki wszelkiego rodzaju

ten rodzaj aktywności powoduje, że w czasie lądowania następuje nacisk na kolana z 2 – a nawet 3-krotnością masy naszego ciała! Jeśli więc chcemy jeszcze kiedykolwiek poruszać się sprawnie, zapomnijmy o: skakance, przeskokach, koszykówce czy siatkówce;

szybka zmiana tempa i kierunku

dyscypliny, które wymagają tego typu ruchu to np. tenis czy siatkówka, niektóre formy cardio mogą spowodować przeciążenie wiązadeł w kolanie, co w efekcie może doprowadzić nawet do ich zerwania.

Zanim udamy się do lekarza warto też wspomóc swoje kolano w naturalny sposób. Jednym ze skuteczniejszych środków jest imbir – znana przyprawa kuchenna. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, a także minimalizuje stan zapalny. Dodatkowo rozgrzewa nie tylko stawy, ale i mięśnie.

Walkę z bólem kolana mogą także wspomóc – odciążające ćwiczenia na basenie; jazda na rowerze, a także masaż. Warto też zadbać o właściwą dietę. Poczytaj, jak powinna wyglądać dieta na stawy

źródło: Be Acitve 04/2018; własne; fabrykasily.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top