Zdrowie

Zanim ruszysz z kanapy – zadbaj o swoje stawy odpowiednią dietą!

Odchudzasz się i zaczynasz przygodę z aktywnością? Lato to idealna pora, aby wdrożyć ten plan w życie. Jednak zanim ruszysz się z kanapy, zrób wszystko, by zadbać o swoje stawy. Nadmiar kilogramów oraz pozostawanie w bezruchu, mocno je osłabiły. Zobacz, jakie produkty warto włączyć do codziennej diety, aby ruch im nie zaszkodził.

Stawy to ruchome połączenia kości, które wykonują tytaniczną pracę, wprawiając w ruch nasze ręce i nogi. Aby ułatwić im to zadanie, powinniśmy przede wszystkim zapewnić im codzienną porcję ruchu. Dla zdrowia stawów wystarczy 20 minut ruchu jednostajnego dziennie (czyli takiego, który będziemy wykonywać bez przerwy). W dbaniu o stawy, bardzo ważnym elementem jest odpowiednio skomponowana dieta, w której nie zabraknie produktów bogatych w: białko, kolagen, witaminy: D i C oraz kwasy omega-3. Dlaczego właśnie te, a nie inne składniki powinny znaleźć się w codziennym menu i gdzie ich szukać?

BIAŁKO

Stanowi podstawowy budulec chrząstki stawowej oraz składnik, który wspomaga regenerację stawów oraz wpływa na ich sprawność. Dlatego dbając o zdrowe stawy, należy włączyć do diety źródła najbardziej wartościowego białka czyli: jaja, chude mięso i wędlina, ryby, naturalne produkty mleczne, rośliny strączkowe.

KOLAGEN

Jest odpowiedzialny za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, która wprawia stawy w ruch. Najbogatsze w kolagen produkty, możemy przygotować sami. Są to galarety mięsne i rybne oraz zupy przygotowane na wywarach z mięsa z kością i chrząstkami.

WITAMINA D

To składnik, który ułatwia przyswajanie wapnia – istotnego dla pracy stawów. Należy jej dostarczać pod postacią następujących produktów: tran, śledzie, łosoś, sardynka, prawdziwki, pieczarki.

WITAMINA C

Jest ważna, ponieważ pobudza do produkcji włókna kolagenowe i bierze udział w ich regeneracji. Poza tym działa niszcząco na wolne rodniki odpowiedzialne za wywoływanie stanów zapalnych stawów. Jej doskonałe źródła stanowią: chrzan, jarmuż, pietruszka (natka), kapusta włoska, kalafior, brokuły, brukselka, papryka czerwona, czarne porzeczki, kiwi, truskawki, papaja, owoce cytrusowe.

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

To składniki, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych stawów. Ich najlepsze źródła to: tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, tuńczyk), olej rzepakowy, olej lniany, jaja, margaryny, siemię lniane, orzechy włoskie oraz przyprawy: imbir, kurkuma, goździki.

Źródła: Zdrowie Seniora (10_155); Poradnik dla pacjenta: Witamina D _ Lecznicza moc „witaminy słońca”; Ruchomość znaczy sprawność – Poradnik dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów; 100rad – W dobrej formie (tygodnik)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top