Pomidory działają jak eliksir młodości, gdyż posiadają w swoim składzie witaminę A – jeden ze skuteczniejszych antyutleniaczy.
Doceniamy je głównie za walory smakowe. Lubimy za nieskończone możliwości, jakie dają nam w kuchni. To jedno z niewielu warzyw, które bez problemu zjadają nasze pociechy. Trudno wyobrazić sobie, że jeszcze w ubiegłym stuleciu twierdzono, że pomidor to roślina trująca. Tak stwierdził w XVII wieku Olivier de Serre francuski ogrodnik, który przypisał im nie tylko trujące właściwości, również ich zapachowi przypisał negatywne – wywołujące mdłości – właściwości. W tym czasie hodowano go jedynie ze względu na walory dekoracyjne. Niemcy ozdabiali nimi parapety okienne, a Francuzi altany. w 1811 roku w niemieckim słowniku botanicznym, można znaleźć już całkiem inną opinię na temat pomidorów: choć uważa się je powszechnie za trujące, dwa kraje Portugalia i Czechy wytwarzają z nich sosy. Jako pierwszy kraj, w którym rozpoczęto hodowlę pomidora na cele spożywcze pojawiła się Rosja. Z kolei do Polski trafiły za sprawą królowej Bony.
Dlaczego warto jeść pomidory?
Przede wszystkim, dlatego, że jest to doskonałe źródło witaminy A – jednego z najsilniejszych antyutleniaczy, który hamuje niszczycielskie procesy wywołane przez wolne rodniki – w tym m.in. starzenie skóry. Poza tym witamina A oddziałuje następująco na nasz organizm:
- wpływa na poprawę wzroku,
- przyspiesza regenerację naskórka,
- tworzy filtr ochronny przeciw promieniowaniu UV.
W pomidorach znajdują się również spore pokłady potasu, który reguluje ciśnienie krwi oraz zarządza gospodarką wodną ustroju. Pomidory powinny pojawiać się w naszym menu jak najczęściej, również, dlatego, że:
- działają zasadotwórczo,
- ułatwiają procesy detoksykacyjne,
- hamują postawanie substancji rakotwórczych.
Poleca się je szczególnie osobom na diecie, gdyż regulują wypróżnianie, a dzięki dużej zawartości błonnika, pobudzają pracę jelit. Ponadto są one też wskazane w diecie mężczyzn po 35 r.ż., ponieważ chronią przed rakiem prostaty. Ma to związek ze sporą zawartością likopenu, który zwalcza wolne rodniki i wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Najlepiej jest on wchłaniany z ketchupu, przecierów, sosów oraz soków. Warto też podkreślić, że pomidory przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego cholesterolu”.
***
Jak więc widzimy, pomidory to dość uniwersalne warzywa. Lipiec to idealna pora na to, aby zwiększyć ich spożywanie. Tym bardziej, że na bazie pomidorów z łatwością przygotujemy zarówno lekką sałatkę letnią (z dodatkiem Mozarelli, papryki, sałaty, ogórka, selera naciowego oraz oregano, bazylią i oliwą z oliwek), jak i bardziej konkretne danie jak na przykład pomidory faszerowane fetą.
WAŻNE!
Osoby z wrażliwym żołądkiem, dzieci, osoby starsze oraz ze słabymi zębami, powinny spożywać pomidory bez skórki.
*źródło informacji:
Moda na zdrowie lipiec/2008;
Anna Kubanowska; „Warzywa. Wpływ warzyw na nasze zdrowie. Porady lekarza rodzinnego.”; LITERAT HENRYK PŁONCZYŃSKI , 2013