Problemy zdrowotne

Żyjemy za krótko i to wcale nie dlatego, że mamy kiepską opiekę medyczną

Do takiego wniosku doszli specjaliści z Komisji Europejskiej. Według nich wskaźnik zgonów, których można by uniknąć, jest w Polsce wyższy od średniej UE, a stopień śmiertelności zależny jest m.in. od naszego wykształcenia…

W poniedziałek zaprezentowana została treść raportu dotyczącego profilu zdrowotnego 28 państw członkowskich UE – w tym właśnie i Polaków. Niestety nie jest dobrze. Według pozyskanych danych Polacy żyją o trzy lata krócej od średniej UE. Ponadto w naszym kraju utrzymuje się też różnica w długości życia między mężczyznami i kobietami, która wynosi osiem lat – mężczyźni dożywają ok. 74 lat, kobiety 82 lata.

Z analizy KE wynika również, że znaczna różnica w długości życia dotyczy też poziomu wykształcenia. Polacy posiadający wyższe wykształcenie żyją średnio prawie 10 lat dłużej od osób, które nie ukończyły szkoły na poziomie kształcenia średniego.

Ponadto wykazano, że Polska ma też jeden z najwyższych w UE wskaźników umieralności związanej z wypadkami komunikacyjnymi (ponad 10,3 na 100 000 osób w 2014 r. w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 5,8). Jest i dobra wiadomość – od 2000 r. wskaźnik ten spadł o połowę.

Autorzy raportu wskazali też najczęstsze przyczyny naszych problemów zdrowotnych. Według nich ponad jedną trzecią (36 proc.) całego obciążenia zdrowotnego w Polsce można przypisać takim czynnikom, jak : palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, nieodpowiednia dieta i niska aktywność fizyczna. Co gorsza, odsetek ten jest wyższy od średniej UE (29 proc.), ale ma podobną wartość do odsetka obserwowanego w krajach sąsiadujących.

Zdaniem analityków, wskaźnik zgonów, których można by uniknąć, jest w Polsce wyższy od średniej UE, zarówno jeśli chodzi o profilaktykę jak i interwencje medyczne. To ostanie ma sugerować, że system opieki zdrowotnej mógłby być skuteczniejszy pod względem leczenia osób cierpiących na choroby zagrażające życiu.

Dodatkowo podkreślono również, że wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej (!)- w 2015 r. wynosiły 1 259 euro na mieszkańca, w porównaniu ze średnią unijną w wysokości 2 781 euro. Jednocześnie poinformowano, że środki publiczne stanowią 72 proc. nakładów, co jest poniżej średniej UE. Jednocześnie 28 proc. wydatków finansowanych jest ze źródeł prywatnych.

Jak wskazano też w raporcie najczęstsze przyczyny zgonów Polaków to: choroby serca i udar. Wśród Polaków prawdopodobieństwo śmierci w wyniku choroby układu krążenia jest o ok. 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca Unii. Zaraz za chorobami układu krążenia najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są nowotwory. Nadmieniono przy tym, że pacjenci chorzy na raka przeżywają w naszym kraju rzadziej niż w większości innych państw UE.

***
Podane liczby nie wyglądają zbyt korzystnie. Jednak statystyki te moglibyśmy poprawić, gdybyśmy tylko bardziej zwracali uwagę na profilaktykę, a przede wszystkim zaczęli żyć o wiele aktywniej. To najprostsze i najbardziej uniwersalne narzędzie, po jakie można sięgnąć chcąc wpłynąć nie tylko na długość, ale przede wszystkim jakość naszego życia.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top