Odżywianie ogólne

Modne bo …zdrowe cz.3 – cudowna moc pomidorów

Pomidory działają jak eliksir młodości, gdyż posiadają w swoim składzie witaminę A – jeden ze skuteczniejszych antyutleniaczy.

Doceniamy je głównie za walory smakowe. Lubimy za nieskończone możliwości, jakie dają nam w kuchni. To jedno z niewielu warzyw, które bez problemu zjadają nasze pociechy. Trudno wyobrazić sobie, że jeszcze w ubiegłym stuleciu twierdzono, że pomidor to roślina trująca. Tak stwierdził w XVII wieku Olivier de Serre francuski ogrodnik, który przypisał im nie tylko trujące właściwości, również ich zapachowi przypisał negatywne – wywołujące mdłości – właściwości. W tym czasie hodowano go jedynie ze względu na walory dekoracyjne. Niemcy ozdabiali nimi parapety okienne, a Francuzi altany. w 1811 roku w niemieckim słowniku botanicznym, można znaleźć już całkiem inną opinię na temat pomidorów: choć uważa się je powszechnie za trujące, dwa kraje Portugalia i Czechy wytwarzają z nich sosy. Jako pierwszy kraj, w którym rozpoczęto hodowlę pomidora na cele spożywcze pojawiła się Rosja. Z kolei do Polski trafiły za sprawą królowej Bony.

Dlaczego warto jeść pomidory?

Przede wszystkim, dlatego, że jest to doskonałe źródło witaminy A – jednego z najsilniejszych antyutleniaczy, który hamuje niszczycielskie procesy wywołane przez wolne rodniki – w tym m.in. starzenie skóry. Poza tym witamina A oddziałuje następująco na nasz organizm:

  • wpływa na poprawę wzroku,
  • przyspiesza regenerację naskórka,
  • tworzy filtr ochronny przeciw promieniowaniu UV.

W pomidorach znajdują się również spore pokłady potasu, który reguluje ciśnienie krwi oraz zarządza gospodarką wodną ustroju. Pomidory powinny pojawiać się w naszym menu jak najczęściej, również, dlatego, że:

  • działają zasadotwórczo,
  • ułatwiają procesy detoksykacyjne,
  • hamują postawanie substancji rakotwórczych.

Poleca się je szczególnie osobom na diecie, gdyż regulują wypróżnianie, a dzięki dużej zawartości błonnika, pobudzają pracę jelit. Ponadto są one też wskazane w diecie mężczyzn po 35 r.ż., ponieważ chronią przed rakiem prostaty. Ma to związek ze sporą zawartością likopenu, który zwalcza wolne rodniki i wykazuje silne właściwości antynowotworowe. Najlepiej jest on wchłaniany z ketchupu, przecierów, sosów oraz soków. Warto też podkreślić, że pomidory przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego cholesterolu”.

***

Jak więc widzimy, pomidory to dość uniwersalne warzywa. Lipiec to idealna pora na to, aby zwiększyć ich spożywanie. Tym bardziej, że na bazie pomidorów z łatwością przygotujemy zarówno lekką sałatkę letnią (z dodatkiem Mozarelli, papryki, sałaty, ogórka, selera naciowego oraz oregano, bazylią i oliwą z oliwek), jak i bardziej konkretne danie jak na przykład pomidory faszerowane fetą.

WAŻNE!

Osoby z wrażliwym żołądkiem, dzieci, osoby starsze oraz ze słabymi zębami, powinny spożywać pomidory bez skórki.

 

*źródło informacji:

Moda na zdrowie lipiec/2008;
Anna Kubanowska; „Warzywa. Wpływ warzyw na nasze zdrowie. Porady lekarza rodzinnego.”; LITERAT HENRYK PŁONCZYŃSKI , 2013

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top