Poradnik

Przepis na udany wypoczynek w czasie urlopu

Maj, czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, w których zdecydowana większość Polaków planuje swój urlop. Wybierając kierunek wypoczynku, najczęściej decydują się pojechać tam, gdzie była już zdecydowana większość ich znajomych. Stąd też, kraje takie, jak: Grecja, Włochy, Hiszpania, Bułgaria i Chorwacja od lat widnieją na liście kierunków popularnych i lubianych. Niestety zatłoczone plaże oraz tłumie oblegane atrakcje, nie sprzyjają regeneracji. Czy zatem istnieje jakiś sprawdzony sposób na to, aby mimo tak uciążliwych warunków rzeczywiście wypocząć? Oto kilka możliwych rozwiązań.

Nie ograniczaj się czasowo

Jeśli już zdecydowałeś się pojechać do modnego kurortu oraz zobaczyć to, co polecają przewodniki, sprawdź najpierw w jakich godzinach czynny jest dany obiekt. Wybierz te, na które wypada pora posiłku – wtedy z pewnością kolejka będzie o wiele mniejsza.

Poszukaj mniej popularnych atrakcji

To, że Twoi znajomi odwiedzili dane Muzeum czy inną lokalną atrakcję, bo jest polecana, nie znaczy, iż Ty musisz zrobić to samo. Sprawdź dokładnie lub spytaj mieszkańców, co naprawdę warto zobaczyć. Z pewnością pokierują Cię w interesujące miejsca, a Ty w ciszy i spokoju będziesz mógł kontemplować jego piękno czy podziwiać wyjątkowość. I bez obaw … takie zdjęcia z miej uczęszczanych okolic czy obiektów, też zbiorą dużo „lajków”.

Wyznacz sobie godziny na telefon czy komputer

Nawet jeśli Twój smartfon służy Ci za aparat fotograficzny, to na czas wycieczki – wyciągnij z niego kartę SIM. Bądź niedostępny dla nikogo przez wydzielone godziny. Wcześniej staraj się jednak o tym powiadomić najbliższych, aby się nie niepokoili brakiem kontaktu z Tobą. Tylko wtedy będziesz mieć szansę oderwania się od codzienności. Wakacje powinny być czasem tylko dla Ciebie i osób, z którymi podróżujesz. Całą resztę zostaw za sobą.

Oddaj się tylko i wyłącznie przyjemnościom

Nie zwracaj uwagi na opinie innych – jedz to, na co masz ochotę. Ubierz się tak, jak będzie Ci wygodnie. Odwiedzaj te miejsca, w które tylko Ty sam masz ochotę poznać. Relaksuj się tak, jak lubisz najbardziej. Co z tego, że inni nie czytają w czasie urlopu? – jeśli Ty tak się właśnie regenerujesz, to po prostu wyciągnij książkę i zacznij ją czytać. To samo dotyczy słuchania muzyki czy innych rodzajów rozrywki. Pamiętaj – wakacje są dla Ciebie, a nie Ty dla wakacji.

Nie marnuj czasu na spanie do południa

Urlop to świetna okazja do tego, aby wyregulować zegar biologiczny. Staraj się kłaść spać wraz z nadejściem zmroku, a budzić wtedy, gdy zaczyna być widno. To dla Twojego organizmu najzdrowszy scenariusz. Po kilku dniach takiego rytmu, zauważysz, jak wiele na tym skorzystasz.

Nie ograniczaj się do wygód, jakie oferuje hotel

Dotyczy to wyjazdów typu all-inclusive. Fakt, że masz wszystko podane „na tacy”, nie powinno jednak ograniczać Cię jedynie do przebywania na terenie hotelu czy pensjonatu. Nie ograniczaj się też do zwiedzania miejsc, które masz wliczone w pobyt. Oderwij się na chwilę od wygody. Pospaceruj uliczkami – nawet w samotności. Podpatrz mieszkańców. Zachwyć się okolicą. Odetchnij. Tylko w ten sposób naprawdę poczujesz, że jesteś na urlopie swoich marzeń.

Ogranicz kontakt z mediami i telewizją

To źródła zaśmiecających umysł niepotrzebnych informacji. Zamknięcie dostępu do nich i odcięcie się na czas urlopu – pomoże skuteczniej w regeneracji umysłu i psychiki.

***
Jeśli nie udało Ci się z jakiś przyczyn wyjechać na urlop, również możesz wypocząć. Warunek jest jeden – w tym czasie rób rzeczy, które nie mają nic wspólnego z codziennością. Nawet, gdy masz wyjść do sklepu – znajdź inną trasę do niego lub z powrotem. Odwiedź miejsca, które mijasz na co dzień i zbadaj je. Poczytaj książkę z nieznanego dotąd gatunku. Odnajdź swoje pasje. Popróbuj aktywności do tej pory Ci nieznanych.

źródło: Skarb 05/2017 i 07/2017
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top