Zdrowie

4 najważniejsze składniki dla utrzymania zdrowych kości

Gdy zbliżamy się do trzydziestki powinniśmy zacząć zwracać szczególną uwagę na stan naszych kości. Dlaczego? – ponieważ od 30 roku życia spowalnia proces odbudowy komórek tworzących tkankę kostną. W efekcie kości stają się słabsze. Zwiększa się też ryzyko powstania osteoporozy oraz częściej dochodzi do złamań. Aby temu zapobiec wystarczy sięgnąć po produkty lub suplementy zawierające: wapń, witaminę D, witaminę K oraz magnez. Zobacz, jak składniki te wpływają na stan naszych kości.

Wapń

Absolutną podstawę w zapewnieniu sobie zdrowych i mocnych kości stanowi właśnie ten składnik mineralny. Składnik ten stanowi blisko 2% całej masy ciała. Jest też najważniejszym elementem budulcowym szkieletu ludzkiego. W przypadku, gdy cierpimy na niedobory wapnia organizm wykrada go kościom, przez co stają się one dużo słabsze i bardziej podatne na zmiany osteoporotyczne. Wapń jest też niezbędny jeśli chodzi o prawidłowy rozwój kości (a także zębów).

Witamina D

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Jej najłatwiej przyswajalną postać znajdziemy w tłustych rybach – łosoś, śledź, węgorz; żółtku jaj; wątrobie; maśle; serze białym i żółtym. Jest ona niezbędna do prawidłowego formowania kości. Pomaga też zachować właściwy poziom wapnia we krwi i kościach. Witamina D ma też znaczący wpływ na utrzymanie prawidłowej gęstości kości. Witamina D ma ogromne znaczenie w przypadku kobiet po menopauzie, gdyż zatrzymuje ona proces utraty masy kostnej, na którą panie powyżej 50 roku życia są szczególnie narażone.

Witamina K

Jej niewielkie zasoby znajdują się w naszych: wątrobie i kościach, ale bardzo szybko są zużywane. Witamina K odgrywa ważną rolę w mineralizacji kości. Przyspiesza ten proces. Ma też wpływ na wytwarzanie i utrzymanie prawidłowej struktury kości. Składnik ten wspomaga też proces wiązania wapnia. Witamina K (podobnie jak D) jest niezwykle ważna w przypadku kobiet po 50 roku życia, gdyż pomaga utrzymać właściwy poziom gęstości kości.

Magnez

Jest niezbędny do utrzymania prawidłowego rozwoju kości i ich dobrej kondycji. Bierze on udział w procesie tworzenia nieorganicznych związków wapnia. Reguluje wydzielanie parathormonu, który odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową. Jest też ważnym elementem procesu aktywizacji enzymów uczestniczących w procesie tworzenia kości. Ma wpływ na aktywność komórek kościotwórczych.

***
Chcąc utrzymać zdrowe i mocne kości warto też jak najczęściej się ruszać. Tym bardziej, że coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności.

źródło: ulotka informacyjna Kalcikinion (Valentis Polska Spółka z o.o. Warszawa); Magnez – makroelement niezbędny dla zdrowia człowieka _ Skrypt dla lekarzy i farmaceutów; dr n. biol. Iga Piekarska

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top