Im drobniejsze otręby owsiane – tym wyższa ich wartość odżywcza.
Niegdyś owies stanowił ważny składnik codziennej diety, gdyż dostarczał niezbędnej do codziennego funkcjonowania energii. Dziś wiadomo, że zboże to przyczynia się również do obniżenia złego cholesterolu, a dzięki dużej zawartości błonnika wpływa na regulację pracy jelit. Na stołach gości najczęściej w postaci płatków owsianych. Jednakże o wiele bardziej wartościowy składnik stanowi czysty owies czyli otręby owsiane.
Co siedzi w otrębach?
Otręby to otoczka zbóż, która powstaje przy przemiale ziaren na mąkę. i chociaż wydawałoby się, że jest to produkt uboczny, właśnie one posiadają największą wartość odżywczą. Przede wszystkim, dlatego, że w ich składzie znajduje się dużo więcej błonnika – 15,4g, przez co lepiej chroni jelito grube przed licznymi chorobami – w tym bardzo częstym i groźnym nowotworem tego organu. W otrębach znajdują się również:
- duże pokłady witamin z grupy B,
- chrom,
- selen,
- cynk,
- magnez,
- żelazo,
- fosfor.
Otręby owsiane a zdrowie
Dzięki tak bogatemu składowi naturalnemu, otręby owsiane doskonale wpływają na zdrowie. Ich najważniejsze właściwości to:
- oczyszczanie organizmu z toksyn, kwasów żółciowych i metali ciężkich;
- łagodzący wpływ na przewód pokarmowy;
- przeciwdziałanie depresji oraz stanom nerwowym;
- zapobieganie zmęczeniu i rozdrażnieniu;
- poprawa pamięci i koncentracji.
Otręby pomagają też w uzupełnianiu niedoborów, takich ważnych pierwiastków, jak:
- fosfor – zapewniający zdrowe kości i zęby, uzupełniający niedobory energetyczne i zapobiegający zaburzeniom kwasowo – zasadowym;
żelazo – wspierające procesy detoksykacyjne wątroby, wspomagające pracę układów: odpornościowego, nerwowego i krwionośnego.
Otręby owsiane na odchudzanie
Ten produkt powinny do swojej diety włączyć przede wszystkim osoby, które walczą z niechcianymi kilogramami z kilku ważnych powodów:
- posiadają niski indeks glikemiczny;
- trawi się je wolno, co zapobiega podjadaniu;
- zapobiegają atakom wilczego głodu, gdyż zawierają beta-glukany, które regulują wzrost poziomu cukru we krwi.
***
Jak zatem widzimy tak niepopularne otręby owsiane posiadają wiele cennych dla naszego zdrowia, jak i figury właściwości. Warto przy tym podkreślić, że dodatkowo mogą wpływać na wygląd i stan naszej skóry, gdyż są bogate w cenny dla niej składnik – cynk. Działają też podobnie, jak kwas hialuronowy, dzięki czemu ujędrniają, nawilżają i eulastyczniają skórę, czyniąc ją o wiele młodszą i bardziej odporną na działanie wolnych rodników.