Poradniki

Jak pokonać kryzys w odchudzaniu?

Dobra wiadomość jest taka, że moment, w którym nagle przestaje Ci się chcieć, bo nie widzisz efektów lub dieta zaczyna być dla Ciebie ciężarem to całkiem naturalne zjawisko. Oznacza to, że chwile zwątpienia dotykają każdego bez względu na „staż” w procesie pracy nad sylwetką. Podpowiadamy, w jaki sposób przetrwać i przerwać kryzys w odchudzaniu.

Po pierwsze – odpocznij

Oderwij się od grupy wsparcia czy specjalistów, z którymi pracujesz. Daj sobie czas oddechu od diety, treningów, celów. Być może kryzys wziął się właśnie dlatego, że narzuciłeś sobie zbyt szybkie tempo, albo Twoje cele przestały być tak naprawdę Twoje, bo dostrzegłeś, jak szybko zmienił się ktoś, kto walczył z podobnym problemem… Niech to będzie czas tylko dla Ciebie. Wykorzystaj go na relaks w ulubiony sposób. Jeśli nawet przywykłeś do aktywnego spędzania czasu wolnego wypróbuj czegoś nowego, albo po prostu zostaw w domu narzędzia do pomiarów. I najważniejsze – w tym czasie odpoczynku nie licz kalorii, ale nie rezygnuj też całkowicie z diety. W przeciwnym wypadku nie tylko nie osiągniesz niczego więcej, ale również stracisz dotychczasowe efekty.

Po drugie – zmień strategię działania…

…a przede wszystkim sposób myślenia – głównie o sobie samym, ale i o celu, jaki przed Tobą stoi. Wraz z kryzysem w odchudzaniu bardzo często pojawiają się negatywne oceny własnej osoby. Możesz to zmienić analizując drogę, którą masz już za sobą i koncentrując się na tym, co już udało Ci się wypracować. Wtedy szybciej dostrzeżesz w sobie zadatki na zwycięzcę i wrócisz do gry. Zastanów się też czy nie warto zmienić celu lub drogi, która prowadzi do jego realizacji. Może zamiast liczenia kalorii skup się na regularności spożywania posiłków, ich wielkości, albo dodatkach do diety, takich jak spokój i więcej snu. Zamień też wagę na centymetr lub zmień częstotliwość dokonywanych pomiarów…

Po trzecie – stwórz listę korzyści i strat

Spisując na kartce wszystkie pozytywne zmiany, jakie do tej pory przyniosło Ci odchudzanie oraz notując straty, jakie przyniesie rezygnacja z dalszej pracy nad sobą, szybko zobaczysz, która kolumna przeważa. Jesteśmy pewni, że … będzie to ta pierwsza 🙂 , a wtedy o wiele łatwiej wrócić do realizacji swojego celu.

Po czwarte – zastosuj metodę pozytywnego wzmacniania

Zacznij nagradzać się za najmniejszy postęp. Niech to będzie coś, co sprawi Ci przyjemność, zmotywuje Cię do dalszej pracy lub będzie miało wymiar całkowicie symboliczny. Jako ten ostatni przykład niech posłuży „słoiczek motywacyjny” i „słoiczek karny”. Do każdego z nich wrzucamy codziennie określoną kwotę wykorzystując drobne monety, których jest zawsze pełno w portfelach 🙂 . Pod koniec każdego m-ca porównujemy ich zawartość. To naprawdę działa!

Po piąte – naucz się patrzeć na dietę, jak na styl życia, a nie przykry obowiązek

W ten sposób szybciej odzyskasz moc do dalszego działania. Jeszcze lepiej, jeśli spojrzysz na dietę, jak na swego rodzaju eksperyment, wcielając się w rolę naukowca, który będzie obserwował co się dzieje z jego ciałem poddając go kolejnym „modyfikacjom”.

Po szóste – poszukaj motywacji

Wbrew pozorom – to nie takie trudne zadanie. Wystarczy rozejrzeć się baczniej wokół siebie, obejrzeć film, w którym ktoś zmaga się ze swoimi trudnościami lub przeczytać książkę, dotykającą kwestii zwycięstwa nad samym sobą. Sporo motywacji znajdziesz też na profilach społecznościowych osób, które podobnie jak Ty zmagają się ze swoimi kilogramami. Pozytywnie potrafi również nakręcić energiczna muzyka – gotowe ścieżki znajdziesz także na kanale YouTube.

***
Wymienione sposoby pokonania kryzysu w odchudzaniu czy też przetrwania tego trudnego czasu, to zaledwie kilka przykładów działań, które możesz podjąć, by powrócić do walki o swoje marzenia. Mają one na celu uświadomienie Ci, że nawet nie mając pod ręką sztabu wykwalifikowanych specjalistów, możesz pokonać chwile zwątpienia. Zapamiętaj też, by „przestać się martwić tym co poszło lub może pójść nie tak, a zacznij się koncentrować na tym, co może Ci się udać”…

*źródło: własne
grafika: Photo by JESHOOTS.com from Pexels https://www.pexels.com/photo/photo-of-person-writing-on-notebook-834897/

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top