Pewnie niektórzy z Was jeszcze nie przyzwyczaili się do tego, że minęły wakacje i trzeba radzić sobie z codziennymi obowiązkami w pracy, szkole i życiu prywatnym. Kiedy już uporamy się ze wszystkimi, mniej, lub bardziej żmudnymi zajęciami, pora zapewnić sobie odrobinę relaksu i poczytać coś ciekawego. Chcecie wiedzieć, co się dzieje w łódzkiej kulturze i macie ochotę poznać naprawdę dobre teksty? W takim razie koniecznie sięgnijcie po wrześniowy numer ,,Kalejdoskopu”.
Nadszedł wrzesień i tradycyjnie możemy cieszyć się lekturą nowego numeru ,,Kalejdoskopu”. W tym wydaniu można przeczytać o tradycjach związanych z kulturą regionu łódzkiego. Czy wydarzenia, które od wielu lat wpisały się w historię naszego województwa nie zasługują na wsparcie ze strony władz miasta i liczą się tylko nowe venty oraz aktualny układ interesów? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie we wrześniowym numerze ,,Kalejdoskopu”. Serdecznie zapraszamy do lektury tego czasopisma!
A oto zapowiedzi tekstów, które szczególnie spodobały nam się w nowym numerze pisma ,,Kalejdoskop”:
- ,,Sam sobą handluję” – to niezwykle interesujący wywiad Justyny Muszyńskiej-Szkodzik z popularnym łódzkim aktorem, Kamilem Maćkowiakiem. Jako założyciel własnej fundacji aktor chętnie opowiada o fenomenie popularności swoich przedstawień i dojrzewaniu do ról na czele z wybitnym monodramem pt. ,,Niżyński”. Tekst polecamy wszystkim fanom Kamila Maćkowiaka i wielbicielom sztuki teatralnej, którzy interesują się spektaklami pełnymi skrajności.
- ,,Oczy mówią, czego chcą” – to tekst Aleksandry Talagi-Nowackiej o twórczości młodej artystki, Karoliny Matyjaszkiewicz. Inspiracją dla jej niezwykłych prac jest malarstwo tablicowe, mitologia słowiańska, folklor łowicki oraz nawiązania do sztuki dawnych mistrzów: Hieronima Boscha czy Celnika Rousseau.
- ,,Wilczy Szaniec pod Spałą” Piotra Polowego – jest ciekawą informacją o mało znanej trasie turystycznej w województwie łódzkim. Chodzi tutaj o bunkier w Konewce, gdzie można obejrzeć schron dla pociągów pancernych ekspozycją militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych.
- ,,Mam brata na stare lata” – to urzekający jak zwykle i pełen wzruszeń felieton Michała
Jagiełły, który mówi o pokrewieństwie dusz. Bohaterem tekstu jest tym razem Sażidin Saidżamałowicz Saidgasnow 83-letni poeta, mieszkający w Dagestanie i piszący w języku lezgińskim. Pisząc o nim, M. B. Jagiełło wypowiada się m.in. w następujący sposób: ,,Nigdy nie spotkam osobiście mojego dalekiego brata o prawie niewymawialnym nazwisku, ale piękne jest to, że jakoś w tym głupim świecie, w tej sfiksowanej kuli ziemskiej, w tsunami zła i wrogości, można spotkać kogoś dobrego i mimo odległości – bliskiego. Czego każdemu szczerze życzę”(s. 24). - ,,Miłość w namolnym, utytłanym świecie Tomasza Cieślaka przybliża nam z kolei tomik poetycki Marka Czuku pt. ,,Igły i szpilki”. Zdaniem autora tekstu Marek Czuku opowiada o miłości w narracyjny sposób, nie uciekając ani od młodzieńczych powiewów zakochania, ani mistycznego wręcz wymiaru tego, czego kochający się ludzie mogą doświadczać.
- ,,Przytulam kot i splatam” – to ciepła i szczera rozmowa Michaliny Grzesiak z Joanną Matusiak – twórcą Manufaktury Splotów czyli świata rękodzieła najwyższej klasy.
- ,,Spotkanie z niedźwiedziami” – w tym artykule Michał Stanecki, wiceprezes Zarządu Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody przybliża tematykę najbliższego spotkania Związku Polskich Fotografów przyrody w ŁDK. Jego treść dotyczy tajgi Karelii i północnych krańców Finlandii.
***
To oczywiście nie wszystko, co znajdziemy we wrześniowym wydaniu ,,Kalejdoskopu”. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić wyjątkowe akcje związane z promowaniem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Wewnątrz tego numeru (na s. 9) znajdziecie konkurs, w którym można wygrać 10 zaproszeń do kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, zaś na przedniej okładce są propozycje na niebanalną rozrywkę dla miłośników jazzu (5 zestawów płyt muzycznych). Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na pytanie: która edycja ADI JAZZ FESTIVAL odbywa się w tym roku i swoje rozwiązanie przesłać na adres: reymont@ldk.lodz.pl. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej mailowo. Na stronie 8 czasopisma znajdziecie ponadto jak zwykle kupony zniżkowe na spektakle teatralne w Łodzi.