Film

Co warto przeczytać we wrześniowym numerze ,,Kalejdoskopu”?

Autor: Kamila Mrozek-Kochanek

Pewnie niektórzy z Was jeszcze nie przyzwyczaili się do tego, że minęły wakacje i trzeba radzić sobie z codziennymi obowiązkami w pracy, szkole i życiu prywatnym. Kiedy już uporamy się ze wszystkimi, mniej, lub bardziej żmudnymi zajęciami, pora zapewnić sobie odrobinę relaksu i poczytać coś ciekawego. Chcecie wiedzieć, co się dzieje w łódzkiej kulturze i macie ochotę poznać naprawdę dobre teksty? W takim razie koniecznie sięgnijcie po wrześniowy numer ,,Kalejdoskopu”.

Nadszedł wrzesień i tradycyjnie możemy cieszyć się lekturą nowego numeru ,,Kalejdoskopu”. W tym wydaniu można przeczytać o tradycjach związanych z kulturą regionu łódzkiego. Czy wydarzenia, które od wielu lat wpisały się w historię naszego województwa nie zasługują na wsparcie ze strony władz miasta i liczą się tylko nowe venty oraz aktualny układ interesów? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziecie we wrześniowym numerze ,,Kalejdoskopu”. Serdecznie zapraszamy do lektury tego czasopisma!

 A oto zapowiedzi tekstów, które szczególnie spodobały nam się w nowym numerze pisma ,,Kalejdoskop”:

  • ,,Sam sobą handluję” – to niezwykle interesujący wywiad Justyny Muszyńskiej-Szkodzik z popularnym łódzkim aktorem, Kamilem Maćkowiakiem. Jako założyciel własnej fundacji aktor chętnie opowiada o fenomenie popularności swoich przedstawień i dojrzewaniu do ról na czele z wybitnym monodramem pt. ,,Niżyński”. Tekst polecamy wszystkim fanom Kamila Maćkowiaka i wielbicielom sztuki teatralnej, którzy interesują się spektaklami pełnymi skrajności.
  • ,,Oczy mówią, czego chcą” – to tekst Aleksandry Talagi-Nowackiej o twórczości młodej artystki, Karoliny Matyjaszkiewicz. Inspiracją dla jej niezwykłych prac jest malarstwo tablicowe, mitologia słowiańska, folklor łowicki oraz nawiązania do sztuki dawnych mistrzów: Hieronima Boscha czy Celnika Rousseau.
  • ,,Wilczy Szaniec pod Spałą” Piotra Polowego – jest ciekawą informacją o mało znanej trasie turystycznej w województwie łódzkim. Chodzi tutaj o bunkier w Konewce, gdzie można obejrzeć schron dla pociągów pancernych ekspozycją militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych.
  • ,,Mam brata na stare lata” – to urzekający jak zwykle i pełen wzruszeń felieton Michała
    Jagiełły, który mówi o pokrewieństwie dusz. Bohaterem tekstu jest tym razem Sażidin Saidżamałowicz Saidgasnow 83-letni poeta, mieszkający w Dagestanie i piszący w języku lezgińskim. Pisząc o nim, M. B. Jagiełło wypowiada się m.in. w następujący sposób: ,,Nigdy nie spotkam osobiście mojego dalekiego brata o prawie niewymawialnym nazwisku, ale piękne jest to, że jakoś w tym głupim świecie, w tej sfiksowanej kuli ziemskiej, w tsunami zła i wrogości, można spotkać kogoś dobrego i mimo odległości – bliskiego. Czego każdemu szczerze życzę”(s. 24).
  • ,,Miłość w namolnym, utytłanym świecie Tomasza Cieślaka przybliża nam z kolei tomik poetycki Marka Czuku pt. ,,Igły i szpilki”. Zdaniem autora tekstu Marek Czuku opowiada o miłości w narracyjny sposób, nie uciekając ani od młodzieńczych powiewów zakochania, ani mistycznego wręcz wymiaru tego, czego kochający się ludzie mogą doświadczać.
  • ,,Przytulam kot i splatam” – to ciepła i szczera rozmowa Michaliny Grzesiak z Joanną Matusiak – twórcą Manufaktury Splotów czyli świata rękodzieła najwyższej klasy.
  • ,,Spotkanie z niedźwiedziami” – w tym artykule Michał Stanecki, wiceprezes Zarządu Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody przybliża tematykę najbliższego spotkania Związku Polskich Fotografów przyrody w ŁDK. Jego treść dotyczy tajgi Karelii i północnych krańców Finlandii.

***

To oczywiście nie wszystko, co znajdziemy we wrześniowym wydaniu ,,Kalejdoskopu”. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić wyjątkowe akcje związane z promowaniem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Wewnątrz tego numeru (na s. 9)  znajdziecie konkurs, w którym  można wygrać 10 zaproszeń do kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, zaś na przedniej okładce są propozycje na niebanalną rozrywkę  dla miłośników jazzu (5 zestawów płyt muzycznych). Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na pytanie: która edycja ADI JAZZ FESTIVAL odbywa się w tym roku i swoje rozwiązanie przesłać na adres: reymont@ldk.lodz.pl. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej mailowo. Na stronie 8 czasopisma znajdziecie ponadto jak zwykle kupony zniżkowe na spektakle teatralne w Łodzi.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top