Pierwsze dni maja już za nami i chociaż pogoda nie rozpieszcza, to wcale nie oznacza, że narzekamy w tym wiosennym okresie na nudę. W wolnych chwilach chętnie spędzamy czas na lekturze naszego ulubionego magazynu ,,Kalejdoskop”. Co warto przeczytać w świeżutkim, majowym numerze tego czasopisma? Naszej Redakcji najbardziej przypadły do gustu wspomniane poniżej artykuły:
- ,,Między dyscypliną a demokracją” – to rozmowa miesiąca, tym razem prowadzona przez Magdalenę Sasin z Dominikiem Muśko, pełniącym funkcję kierownika baletu w Teatrze Wielkim. Wywiad dotyczy przede wszystkich rozpoczętych w dniu 3 maja br. 24. Łódzkich Spotkań Baletowych. Możemy dowiedzieć się z niego m.in. tego, jaki rodzaj tańca preferuje łódzka publiczność oraz na czym polega współczesne kształcenie tancerzy.
- ,,Natura w pigułce” – tekst Aleksandry Talagi-Nowackiej stanowiący niewątpliwie zachętę do obejrzenia wystawy w Muzeum Miasta Łodzi pt. ,,Jan Stanisławski. Mistrz młodopolskiego pejzażu”, która czynna będzie do 25 czerwca br. Jeśli jesteście miłośnikami pejzaży działających na wyobraźnię i chcielibyście bliżej poznać oryginalną twórczość nieco zapomnianego artysty, koniecznie przeczytajcie ten artykuł, a potem wybierzcie się na wspomnianą już wystawę.
- ,,Zróbmy swoje…” – felieton Michała B. Jagiełły stanowiący ciekawy zbiorek wspomnień o niedawno zmarłym Wojciechu Młynarskim. Zastanawiacie się, na czym polegała współpraca naszego felietonisty z Panem Młynarskim? Sięgnijcie po felieton, gdzie znajdziecie dość wesołe, obrazkowe wspominki z Łodzią w tle.
- ,,Aktorska młodzież pomaga w egzorcyzmach” – to skrupulatnie zanotowane przez Piotra Groblińskiego wypowiedzi Wojciecha Malajkata, Barbary Wypych, Michała Staszczaka, Piotra Kruszczyńskiego i Krzysztofa Dudka. Wszystkie dotyczą organizowanego w Łodzi już po raz 35 wspaniałego Festiwalu Szkół Teatralnych. Tekst wart przeczytania, adresowany zwłaszcza do wielbicieli sztuki aktorskiej młodych twórców.
- ,,Zabronili mi lekcji śpiewu”– wyjątkowa rozmowa Magdaleny Sasin z wybitną piosenkarką, Panią Ireną Santor, która w dniu 31 maja br. otrzyma tytuł honoris causa Akademii Muzycznej Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Z wywiadu można dowiedzieć się np. czym jest dla Pani Ireny wspomniany wyżej tytuł oraz jaką rolę w jej śpiewie odgrywa klasyczna emisja głosu.
- ,,Gdy wojna jest tuż za miedzą” – tekst Piotra Groblińskiego dotyczący ciekawej serii publikowanej od kilku lat przez łódzkie wydawnictwo Literatura. Chodzi o serię książek pod wspólnym tytułem ,,Wojny dorosłych – historie dzieci”. Przeznaczona jest ona dla młodych czytelników z grupy 7+. Dlaczego warto kupić swojemu dziecku chociażby kilka z tych smutnych, choć niepozbawionych nadziei książeczek? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym właśnie artykule. Zachęcamy do lektury!
- ,,Od objawienia do warownego miasta” – artykuł Magdaleny Kopańskiej dotyczący wystawy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zwiedzając ją, można poznać najdawniejsze dzieje położonego na południowym zachodzie województwa łódzkiego Wielunia. Muzealną ekspozycję stanowią między innymi naczynia z XIV i XV wieku, oryginalne miecze, topory oraz monety władców z dynastii Piastów i Jagiellonów.
Oczywiście to jeszcze nie wszystko, co możecie znaleźć w nowym wydaniu ,,Kalejdoskopu”. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić stałe akcje związane z promowaniem uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. Na stronach 6 oraz 8 tego numeru znajdziecie kupony zniżkowe na spektakle teatralne np. ,,Sen nocy (nie)letniej” w Teatrze Muzycznym albo ,,JakiTaki” w Teatrze Arlekin. Wewnątrz tego numeru (na s. 9) znajduje się również konkurs, w którym można wygrać 10 zaproszeń do kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury.
Źródło: ,,Kalejdoskop” 5/2017
Foto: Kamila Mrozek-Kochanek