Film

Noworoczny ,,Kalejdoskop” w pigułce

Jak Wam mija pierwszy miesiąc 2017 roku? Czy na liście Waszych noworocznych postanowień znalazły się i takie dotyczące aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym województwa łódzkiego? Jeśli tak, to pewnie już zajrzeliście do styczniowego przewodnika po łódzkiej kulturze czyli ,,Kalejdoskopu”. Jeśli nie, to tym bardziej wypada to zrobić. Przecież w 2017 roku tyle się tutaj dzieje!

Co jest szczególne warte uwagi w styczniowym numerze tego czasopisma?  Naszej Redakcji najbardziej przypadły do gustu wspomniane poniżej artykuły:

  • ,,Sztuka zapisana w genach”- to rozmowa Joanny Rembowskiej z córką wybitnego architekta Henryka Hirschenberga – Ofrą Bruno-Hirschenberg. Wywiad został przeprowadzony w Muzeum Miasta Łodzi przy okazji otwarcia wystawy ,,Bracia Hirschenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Dowiadujemy się z niego wiele na temat losów rodziny Pani Ofry, które nierozerwalnie były związane z historią dawnej Łodzi.
  • ,,Strzemiński wypreparowany” – artykuł Bogdana Sobieszka stanowiący niebanalną i interesująco przygotowaną recenzję filmu ,,Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Czytając wypowiedź Bogdana Sobieszka możemy lepiej zrozumieć realia dawnej Polski, o których opowiada film Wajdy i zrozumieć, kim był dla niedawno zmarłego reżysera niepokorny artysta Władysław Strzemiński.
  • ,,Złote runo odnalezione” – to z kolei artykuł Magdaleny Sasin na temat prapremiery opery ,,Złote runo” w łódzkim Teatrze Wielkim. Recenzja w niezwykle rzetelny sposób opisuje najważniejsze aspekty tego przedstawienia, wyjaśniając czytelnikowi, dlaczego zasługuje ono na upamiętnienie chociażby ze względów artystycznych.
  • ,,Imię tej, która pali sztukę” – tekst Aleksandry Talagi-Nowackiej przybliżający postać niezwykłej, związanej z Łodzią artystki, jaką jest Ewa Bloom. Z czego zasłynęła wspomniana postać? Między innymi z publicznego spalenia swoich obrazów i artystycznych obiektów w styczniu 1989 w proteście przeciw komercjalizacji sztuki.
  • ,,Chronomancja noworoczna” – dość zabawny, ale i zmuszający do refleksji felieton Michała B. Jagiełły. Tym razem dotyczy on swoistej gry liczbą ,,17” rozważaną w różnych kontekstach jako końcówka minionych i przyszłych lat. Ciekawy eksperyment dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować, jak się ,,wróży z dat”.
  • ,,W dworze stanął czas” – tekst Magdaleny Kopańskiej – stanowiący coś w rodzaju sentymentalnej podróży po Muzeum Wnętrz Dworskich, jakie możemy odwiedzić w Wieluniu.

Rzecz jasna to oczywiście jeszcze nie wszystko, co możecie znaleźć w nowym  wydaniu ,,Kalejdoskopu”. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić wyjątkowe akcje związane z promowaniem uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. Na stronach 6-7 numeru znajdziecie kupony zniżkowe na spektakle teatralne. Wewnątrz tego numeru (na s. 9)  znajduje się również konkurs, w którym  można wygrać 10 zaproszeń do kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, zaś na tylnej okładce są propozycje na niebanalną rozrywkę  dla miłośników dobrej muzyki (zaproszenia na koncerty w Klubie Wytwórnia) i malarstwa (albumy Wydawnictwa Adi Art.) . Aby je zdobyć wystarczy wybrać jeden z tych oryginalnych, kulturalnych prezentów i uzasadnić swój wybór w e-mailu wysłanym na adres reymont@ldk.lodz.pl.

Źródło: ,,Kalejdoskop” 1/2017

Foto: Kamila Mrozek-Kochanek

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top