Jak Wam mija pierwszy miesiąc 2017 roku? Czy na liście Waszych noworocznych postanowień znalazły się i takie dotyczące aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym województwa łódzkiego? Jeśli tak, to pewnie już zajrzeliście do styczniowego przewodnika po łódzkiej kulturze czyli ,,Kalejdoskopu”. Jeśli nie, to tym bardziej wypada to zrobić. Przecież w 2017 roku tyle się tutaj dzieje!
Co jest szczególne warte uwagi w styczniowym numerze tego czasopisma? Naszej Redakcji najbardziej przypadły do gustu wspomniane poniżej artykuły:
- ,,Sztuka zapisana w genach”- to rozmowa Joanny Rembowskiej z córką wybitnego architekta Henryka Hirschenberga – Ofrą Bruno-Hirschenberg. Wywiad został przeprowadzony w Muzeum Miasta Łodzi przy okazji otwarcia wystawy ,,Bracia Hirschenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Dowiadujemy się z niego wiele na temat losów rodziny Pani Ofry, które nierozerwalnie były związane z historią dawnej Łodzi.
- ,,Strzemiński wypreparowany” – artykuł Bogdana Sobieszka stanowiący niebanalną i interesująco przygotowaną recenzję filmu ,,Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Czytając wypowiedź Bogdana Sobieszka możemy lepiej zrozumieć realia dawnej Polski, o których opowiada film Wajdy i zrozumieć, kim był dla niedawno zmarłego reżysera niepokorny artysta Władysław Strzemiński.
- ,,Złote runo odnalezione” – to z kolei artykuł Magdaleny Sasin na temat prapremiery opery ,,Złote runo” w łódzkim Teatrze Wielkim. Recenzja w niezwykle rzetelny sposób opisuje najważniejsze aspekty tego przedstawienia, wyjaśniając czytelnikowi, dlaczego zasługuje ono na upamiętnienie chociażby ze względów artystycznych.
- ,,Imię tej, która pali sztukę” – tekst Aleksandry Talagi-Nowackiej przybliżający postać niezwykłej, związanej z Łodzią artystki, jaką jest Ewa Bloom. Z czego zasłynęła wspomniana postać? Między innymi z publicznego spalenia swoich obrazów i artystycznych obiektów w styczniu 1989 w proteście przeciw komercjalizacji sztuki.
- ,,Chronomancja noworoczna” – dość zabawny, ale i zmuszający do refleksji felieton Michała B. Jagiełły. Tym razem dotyczy on swoistej gry liczbą ,,17” rozważaną w różnych kontekstach jako końcówka minionych i przyszłych lat. Ciekawy eksperyment dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować, jak się ,,wróży z dat”.
- ,,W dworze stanął czas” – tekst Magdaleny Kopańskiej – stanowiący coś w rodzaju sentymentalnej podróży po Muzeum Wnętrz Dworskich, jakie możemy odwiedzić w Wieluniu.
Rzecz jasna to oczywiście jeszcze nie wszystko, co możecie znaleźć w nowym wydaniu ,,Kalejdoskopu”. Waszej szczególnej uwadze pragniemy polecić wyjątkowe akcje związane z promowaniem uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. Na stronach 6-7 numeru znajdziecie kupony zniżkowe na spektakle teatralne. Wewnątrz tego numeru (na s. 9) znajduje się również konkurs, w którym można wygrać 10 zaproszeń do kina Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, zaś na tylnej okładce są propozycje na niebanalną rozrywkę dla miłośników dobrej muzyki (zaproszenia na koncerty w Klubie Wytwórnia) i malarstwa (albumy Wydawnictwa Adi Art.) . Aby je zdobyć wystarczy wybrać jeden z tych oryginalnych, kulturalnych prezentów i uzasadnić swój wybór w e-mailu wysłanym na adres reymont@ldk.lodz.pl.
Źródło: ,,Kalejdoskop” 1/2017
Foto: Kamila Mrozek-Kochanek