Filozofia

Praktyczny przewodnik po zawiłych ścieżkach świadomej relaksacji

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła kolejna propozycja wydawnictwa Samo Sedno. Tym razem miałam okazję sięgnąć po książkę Dagmary Gmitrzak pt. ,,Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”. Czym jest ta oryginalna publikacja trenerki rozwoju osobistego, socjologa, terapeuty holistycznej? To napisany bardzo klarownym i przystępnym językiem poradnik, dzięki któremu możemy poznać różnorodne techniki relaksacyjne np. świadomego oddychania, trening autogenny Schultza, relaksację Jacobsona, czy praktykę uważności określaną mianem mindfulness.

Komu można polecić przeczytanie poradnika Dagmary Gmitrzak? Jak dowiadujemy się ze wstępu do tej książki, została napisana przede wszystkim z myślą o tych, którzy borykają się z depresją, żyją w ciągłym stresie, przechodzą stany lękowe, lub czują się wyczerpani. Moim zdaniem to uniwersalna propozycja dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się, na czym polega holistyczne podejście do relaksacji i poprawić swoje samopoczucie fizyczne oraz psychiczne.

Narracja książki jest bardzo przejrzysta, autorka nawet dość skomplikowane techniki relaksacyjne objaśnia żywym i prostym językiem, ilustrując je za każdym razem przekonującymi przykładami, jak również interesującymi ćwiczeniami praktycznymi. Dagmara Gmitrzak przyznaje, że  zaprezentowane przez nią rozwiązania ,,nie zastąpią oczywiście konwencjonalnego leczenia stresu, depresji, czy stanów lękowych (…). Mogą być jednak dobrymi metodami komplementarnymi, które pomogą przywrócić wewnętrzną równowagę i dobre samopoczucie”. (dz. cyt. s. 7).

Po obszernym wyjaśnieniu roli relaksacji w naszym codziennym życiu, znajdziemy rozdziały poświęcone praktykowaniu najważniejszych technik relaksacyjnych oraz treningowi relaksacji w pracy ze stresem, lękiem i depresją. Część teoretyczna książki jest z mojego punktu widzenia przydatna zwłaszcza dla tych, którzy prowadzą wykłady z dziedzin psychologii, socjologii czy pedagogiki, zaś część praktyczna to doskonała inspiracja dla trenerów prowadzących warsztaty psychologiczne, instruktorów fitness, trenerów personalnych, a nawet samouków, którzy od wielu lat szukają sprawdzonych metod relaksacji dzięki zastosowaniu różnych ćwiczeń praktycznych.

Na szczególną uwagę zasługują rozdziały traktujące o wizualizacji, czyli technice kierowanej wyobraźni, praktyce uważności – mindfulness oraz muzykoterapii. Atutem omawianej publikacji jest również mnóstwo – aż 170! bardzo zróżnicowanych ćwiczeń relaksacyjnych. Znajdziemy tutaj egzotyczną technikę aktywizującą – hawajskiego oddechu piko-piko, wspaniałe ćwiczenie na wizualizację kolorów tęczy, zmysłowe i soczyste ćwiczenie pt. ,,Smakowanie winogron”, czy cenne wskazówki, jak praktykować intrygujący taniec intuitywny.

Książka Dagmary Gmitrzak jak każda znana mi dotąd publikacja wydawnictwa Samo Sedno jest bardzo starannie przygotowana od strony merytorycznej, językowej i graficznej. Po każdym rozdziale znajduje się podsumowanie omawianych w nim treści, zaś całość książki wzbogacona jest o ciekawostki, wskazówki, ćwiczenia praktyczne, jak również bogatą bibliografię.

***

Warto zdać sobie sprawę, że nasze ciało i umysł to naczynia połączone, zaś techniki relaksacyjne to przyjemny, a przy tym skuteczny sposób na pracę z nimi. Z czystym sercem i głębokim przekonaniem będę polecać książkę Dagmary Gmitrzak swojej rodzinie, znajomym i studentom. Wierzę, że stosowanie się do zawartych w niej wskazówek pozwala doświadczać błogiego stanu rozluźnienia, a co więcej pobudza naszą wyobraźnię i kreatywność.

Źródło: Dagmara Gmitrzak, ,,Trening relaksacji. Jak uwolnić się od stresu, lęku i depresji”, Wyd. SamoSedno, Edgard, Warszawa 2017.

Foto: Kamila Mrozek-Kochanek

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top