Odżywianie ogólne

Modne bo…zdrowe cz.1: pokrzywa pełna mocy

Czy wiesz, że … pokrzywa w Chinach i Indiach jest uprawiana, jako cenna roślina hodowlana.

Nie jest wymagająca. Rośnie przy płotach, na śmietniskach, a nawet w rowach. Doświadczone gospodynie wyszukują jej młodych pędów wczesną wiosną i serwują je pisklętom kur, gąsek czy kaczek. Wiedzą, bowiem, że ukryta jest w nich potężna moc witamin i minerałów. Podczas, gdy właściciele ogrodów i działek, zwalczają ją i traktują, jako uciążliwy chwast, medycyna naturalna uznaje pokrzywę za doskonały lek ogólnie wzmacniający (coś na wzór korzenia żeń-szenia). W kosmetologii polecana jest z kolei, jako świetny środek regenerujący i wzmacniający włosy oraz przywracający im puszystość i blask. Ale na tym nie koniec niezwykłych właściwości pokrzywy.

Pokrzywa pełna mocy

Najcenniejszym surowcem tej byliny są dobrze rozwinięte i wysuszone liście, których zbieranie zaleca się w okresie czerwiec – wrzesień. Ten popularny chwast posiada w swoim naturalnym składzie bogaty zestaw: witamin, takich jak: C, K, B2; soli mineralnych, a także enzymów i kwasów organicznych i lecytyny. To właśnie jemu pokrzywa zawdzięcza swoje wszechstronne zastosowanie oraz korzystny wpływ na nasz organizm, ale i … urodę.

Dlaczego warto pić pokrzywę?

Najprostszym sposobem na to, aby pokrzywa zagościła u nas na dłużej, jest spożywanie jej w postaci herbaty. Tym samym, nie tylko skorzystamy z jej dobrodziejstwa, ale również nawodnimy dodatkowo nasz organizm. Działanie pokrzywy nie ogranicza się do wspomnianego wcześniej wzmocnienia organizmu i regeneracji włosów. Ta popularna bylina potrafi znacznie więcej. Wśród ważnych właściwości pokrzywy należy wymienić działanie:

  • oczyszczające – pokrzywa pomaga w pozbyciu się z organizmu: mocznika, chlorków oraz szkodliwych produktów przemiany materii;
  • przeciwkrwotoczne;
  • przeciwzapalne;
  • żółciopędne.

Ponadto pokrzywa:

  • stanowi wsparcie dla osób z niedoborami żelaza – gdyż zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek;
  • ułatwia procesy trawienia;
  • zapobiega stanom zapalnym przewodu pokarmowego
  • przeciwdziała słabym biegunkom;
  • reguluje pracę trzustki;
  • przyczynia się do obniżania poziomu cukru we krwi.;
  • ułatwia odchudzanie – gdyż reguluje procesy trawienne i przemiany materii.

Bylinie tej przypisuje się również wysoce skuteczne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Udowodniono, iż zawiera ona w swoim składzie substancje aktywizujące i wspierające siły obronne organizmu. Warto też nadmienić, że pokrzywa ma korzystny wpływ na gruczoły łojowe i potowe. Osoby, które regularnie piją herbatkę lub sok z pokrzywy mogą zauważyć na przykład zmniejszoną potliwość lub ładniejszy wygląd skóry. Gdy miewamy problemy z: łojotokiem, przetłuszczaniem włosów czy łupieżem – pokrzywa także może przynieść poprawę naszego stanu. Ponadto pokrzywa wykazuje też doskonały wpływ na wątrobę.

***

Mamy nadzieję, że nasze argumenty ułatwią Wam decyzję czy warto pić pokrzywę. W mojej diecie herbata z pokrzywy gości od dwóch tygodni. Na tej podstawie mogę śmiało potwierdzić wiele z jej pozytywnych właściwości, jak chociażby wyraźnie odczuwalne działanie oczyszczające oraz złagodzenie dolegliwości wynikających z zespołu jelita nadwrażliwego.

*źródła:

Rośliny użyteczne człowiekowi – K. Bonenberg
Zioła – K. Mikołajczyk i A. Wierzbicki
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – A. Ożarowski; W. Jaroniewski

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top