Czy wiesz, że … pokrzywa w Chinach i Indiach jest uprawiana, jako cenna roślina hodowlana.
Nie jest wymagająca. Rośnie przy płotach, na śmietniskach, a nawet w rowach. Doświadczone gospodynie wyszukują jej młodych pędów wczesną wiosną i serwują je pisklętom kur, gąsek czy kaczek. Wiedzą, bowiem, że ukryta jest w nich potężna moc witamin i minerałów. Podczas, gdy właściciele ogrodów i działek, zwalczają ją i traktują, jako uciążliwy chwast, medycyna naturalna uznaje pokrzywę za doskonały lek ogólnie wzmacniający (coś na wzór korzenia żeń-szenia). W kosmetologii polecana jest z kolei, jako świetny środek regenerujący i wzmacniający włosy oraz przywracający im puszystość i blask. Ale na tym nie koniec niezwykłych właściwości pokrzywy.
Pokrzywa pełna mocy
Najcenniejszym surowcem tej byliny są dobrze rozwinięte i wysuszone liście, których zbieranie zaleca się w okresie czerwiec – wrzesień. Ten popularny chwast posiada w swoim naturalnym składzie bogaty zestaw: witamin, takich jak: C, K, B2; soli mineralnych, a także enzymów i kwasów organicznych i lecytyny. To właśnie jemu pokrzywa zawdzięcza swoje wszechstronne zastosowanie oraz korzystny wpływ na nasz organizm, ale i … urodę.
Dlaczego warto pić pokrzywę?
Najprostszym sposobem na to, aby pokrzywa zagościła u nas na dłużej, jest spożywanie jej w postaci herbaty. Tym samym, nie tylko skorzystamy z jej dobrodziejstwa, ale również nawodnimy dodatkowo nasz organizm. Działanie pokrzywy nie ogranicza się do wspomnianego wcześniej wzmocnienia organizmu i regeneracji włosów. Ta popularna bylina potrafi znacznie więcej. Wśród ważnych właściwości pokrzywy należy wymienić działanie:
- oczyszczające – pokrzywa pomaga w pozbyciu się z organizmu: mocznika, chlorków oraz szkodliwych produktów przemiany materii;
- przeciwkrwotoczne;
- przeciwzapalne;
- żółciopędne.
Ponadto pokrzywa:
- stanowi wsparcie dla osób z niedoborami żelaza – gdyż zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek;
- ułatwia procesy trawienia;
- zapobiega stanom zapalnym przewodu pokarmowego
- przeciwdziała słabym biegunkom;
- reguluje pracę trzustki;
- przyczynia się do obniżania poziomu cukru we krwi.;
- ułatwia odchudzanie – gdyż reguluje procesy trawienne i przemiany materii.
Bylinie tej przypisuje się również wysoce skuteczne działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Udowodniono, iż zawiera ona w swoim składzie substancje aktywizujące i wspierające siły obronne organizmu. Warto też nadmienić, że pokrzywa ma korzystny wpływ na gruczoły łojowe i potowe. Osoby, które regularnie piją herbatkę lub sok z pokrzywy mogą zauważyć na przykład zmniejszoną potliwość lub ładniejszy wygląd skóry. Gdy miewamy problemy z: łojotokiem, przetłuszczaniem włosów czy łupieżem – pokrzywa także może przynieść poprawę naszego stanu. Ponadto pokrzywa wykazuje też doskonały wpływ na wątrobę.
***
Mamy nadzieję, że nasze argumenty ułatwią Wam decyzję czy warto pić pokrzywę. W mojej diecie herbata z pokrzywy gości od dwóch tygodni. Na tej podstawie mogę śmiało potwierdzić wiele z jej pozytywnych właściwości, jak chociażby wyraźnie odczuwalne działanie oczyszczające oraz złagodzenie dolegliwości wynikających z zespołu jelita nadwrażliwego.
*źródła:
Rośliny użyteczne człowiekowi – K. Bonenberg
Zioła – K. Mikołajczyk i A. Wierzbicki
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – A. Ożarowski; W. Jaroniewski