Poradniki

Jak wesprzeć koncentrację – 3 sposoby lepsze niż słodycze

Jednym z decydujących o powodzeniu w czasie trudnego egzaminu (czy to umysłowego czy fizycznego) jest umiejętności koncentracji. To właśnie wtedy potrafimy zmobilizować swój mózg do bardziej wydajnej pracy. Nie każdy jednak potrafi wyćwiczyć w sobie tą umiejętność. Dlatego, aby ją wyostrzyć sięgamy po takie sprawdzone metody, jak czekolada, ciastko, kawa czy energetyk. My dzisiaj będziemy chcieli Was zachęcić do mniej obciążających organizm metod. Oto trzy z nich.

Sięgnij po naturalne wspomagacze

wśród nich na plan pierwszy wysuwają się: imbir oraz natka pietruszki. Wraz z nadejściem wiosny nie trudno o ich świeżą wersję, ale z powodzeniem można też sięgnąć po czyste, naturalne ich odpowiedniki w sproszkowanej czy suszonej wersji. Jak działają te dwie kuchenne przyprawy? Imbir ma to do siebie, że:

  • delikatnie pobudza;
  • łagodzi bóle – w tym również nerwobóle i bóle głowy;
  • wzmacnia siły psychiczne organizmu  – uodparnia na stres;
  • usprawnia krążenie krwi w mózgu.

Natomiast natka pietruszki:

  • odżywia komórki mózgowe i przygotowuje je tym samym do wytężonej pracy.

Na podobnej zasadzie działają: sok pomarańczowy lub woda z cytryną, ogórkiem i imbirem. Napoje te:

  • stanowią świetne źródło energii i orzeźwienia;
  • usprawniają przepływ krwi w mózgu;
  • stoją na straży szybkiego i sprawnego przekazywania sobie informacji między komórkami mózgowymi.

Zastosuj domową aromaterapię

Aby ułatwić sobie naukę, warto skorzystać z tej najmniej inwazyjnej i skutecznej metody oddziaływania zapachem na nastrój oraz działanie organizmu – w tym również mózgu. W tym celu można wykorzystać:

OLEJKI ROŚLINNE

lawenda, cytryna, drzewo herbaciane

KADZIDEŁKA ZAPACHOWE
drzewo sandałowe, zielona herbata

ZAPACHOWE ŚWIECE
zielona herbata.

Zastosuj przynajmniej pół godziny ruchu przed nauką

To nie musi być mocny trening. Wystarczy iść na spacer, wsiąść na rower czy wejść na stepper. Ważne, aby aktywność nie trwała krócej niż 30 minut – optymalny zalecany czas to 45minut ciągłego ruchu. Może ci się wydawać to niemożliwym, ale  zmęczenie fizyczne przynosi doskonałe rezultaty, jeśli chodzi o wsparcie dla pracy umysłowej. Ma to związek z faktem, że ruch to zawsze forma relaksu, a jedynie zrelaksowany umysł, jest w stanie pracować bardziej wydajnie i skuteczniej. Po drugie aktywność pobudza do działania endorfiny czyli po raz kolejny relaksuje i odpręża, a tym samym przygotowuje nas do większego – umysłowego – obciążenia.

źródła: własne; Moje smaki życia (maj/2017)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top