Ból kolana to nic przyjemnego, zwłaszcza, że utrudnia poruszanie się w znaczący sposób. Czy jeśli zdarzy nam się kontuzja kolana, powinniśmy nadal ćwiczyć? Jeśli tak, to czy możemy wykonywać absolutnie każdy rodzaj aktywności?
Co powie lekarz…
Zanim zaczniemy walkę z bólem kolana na własną rękę lepiej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę naszej dolegliwości. To także on wskaże dozwolony rodzaj ćwiczeń. Jeśli na wizytę musimy długo czekać, a obawiamy się o swoją formę, możemy kontynuować trening z pewnymi wyjątkami.
Tych ćwiczeń nie wykonuj!
Z pewnością nie raz słyszeliście, że ruch wspomaga stawy i wzmacnia chrząstkę oraz poprawia elastyczność stawów. Nie zawsze jednak ta reguła się sprawdza i tak jest właśnie w przypadku kolan. Oto lista odradzanych rodzajów aktywności:
pełne przysiady lub przysiady z obciążeniem
najbezpieczniejsza forma to przysiady przy zgięciu kolan do kąta prostego; w przeciwnym wypadku doprowadzisz do przeciążenia stawu i zbyt dużego nacisku na niego, co wywoła ból i dyskomfort;
bieganie – szczególnie po twardym podłożu
obciążenie, które generuje ten typ ruchu to zbyt dużo dla kolan; przede wszystkim wtedy, kiedy wybierasz trasę po mieście lub betonowej ścieżce (zamiast tego możemy – a nawet powinniśmy – 20-30min/dziennie maszerować – w ten sposób nie obciążymy stawów, a dodatkowo przysłużymy się chrząstce;
podskoki wszelkiego rodzaju
ten rodzaj aktywności powoduje, że w czasie lądowania następuje nacisk na kolana z 2 – a nawet 3-krotnością masy naszego ciała! Jeśli więc chcemy jeszcze kiedykolwiek poruszać się sprawnie, zapomnijmy o: skakance, przeskokach, koszykówce czy siatkówce;
szybka zmiana tempa i kierunku
dyscypliny, które wymagają tego typu ruchu to np. tenis czy siatkówka, niektóre formy cardio mogą spowodować przeciążenie wiązadeł w kolanie, co w efekcie może doprowadzić nawet do ich zerwania.
Zanim udamy się do lekarza warto też wspomóc swoje kolano w naturalny sposób. Jednym ze skuteczniejszych środków jest imbir – znana przyprawa kuchenna. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, a także minimalizuje stan zapalny. Dodatkowo rozgrzewa nie tylko stawy, ale i mięśnie.
Walkę z bólem kolana mogą także wspomóc – odciążające ćwiczenia na basenie; jazda na rowerze, a także masaż. Warto też zadbać o właściwą dietę. Poczytaj, jak powinna wyglądać dieta na stawy.
źródło: Be Acitve 04/2018; własne; fabrykasily.pl