Poradniki

Jak zimą wzmocnić stawy? Ruszaj się z umiarem i sięgaj po warzywa i owoce!

Zima to największy wróg naszych stawów. Groźne są dla nich: niskie temperatury i niewłaściwy strój, brak ruchu lub nadmierna eksploatacja stawów w czasie zimowego szaleństwa. Aby im pomóc przetrwać ten trudny okres, powinniśmy zadbać, by na naszym talerzu znalazły się produkty, które je wzmocnią i uelastycznią. Zobacz, jakie.

Galaretka wieprzowa i drobiowa

To najbogatsze źródła cennego dla sprawnych stawów kolagenu. Jest to białko, które stanowi ich ważny element budulcowy oraz wpływa na ich siłę i odpowiada za elastyczność. Dostarczą go również: wiejski salceson, wieprzowe nóżki oraz wywar z kurzych łapek.

Owoce

Stanowią doskonałe źródło witaminy C, która wspomaga produkcję włókien kolagenowych i ich odbudowę. Dba ona także o lepszą wchłanialność kolagenu dostarczanego w pożywieniu. Najwięcej wit. C zawierają: owoce cytrusowe, truskawki (także mrożone), żurawina, jagody, owoce dzikiej róży.

Warzywa (surowe oraz kiszone)

Obfitują one w antyoksydanty, które budują skuteczną barierę ochronną przed szkodliwym wpływem wolnych rodników powstających w trakcie aktywności fizycznej. Najbardziej polecane to: marchewka, kapusta (także kiszona), ogórki (również kiszone), por, brokuły, pietruszka, buraki, seler.

Fermentowane produkty

…czyli kefir, maślanka, zsiadłe mleko to z kolei dobre źródło wapnia – ważnego budulca stawów. Ponadto posiadają w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego, który powstrzymuje rozwój stanu zapalnego (najczęstsza dolegliwość, która „dopada” nasze stawy zimą).

***
Zimowa pielęgnacja stawów to również umiarkowana dawka ruchu. Pamiętajmy, że wg najnowszych zaleceń WHO powinniśmy 5 x tygodniowo wykonywać dowolną aktywność przez minimum 20-30minut. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, w której bez absolutnie żadnego przygotowania wchodzimy na stok czy wskakujemy na łyżwy. Możemy to przypłacić nie tylko kontuzją, ale również zbytnim przeciążeniem stawów, co z kolei skutecznie je osłabi.

Źródło: calkiemzdrowo.pl; poradnikzdrowie.pl
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top