Dieta i ćwiczenia to główne elementy walki o szczupłą sylwetkę. Niestety nawet najlepszym zdarza się stracić cały zapał. Istnieją na to pewne sprawdzone sposoby, a my podpowiadamy kilka z nich.
Dlaczego tracimy motywację?
O tym, jak łatwo stracić motywację w trakcie walki o wymarzoną sylwetkę wie każdy, kto chociaż raz podjął się tego trudnego wyzwania. Wpływ na jej spadek mają przede wszystkim zbyt słabo widoczne efekty lub niekiedy całkowity ich brak. Po drugie w trakcie nowej drogi często porównujemy swoje osiągnięcia z innymi, co potrafi nas jeszcze bardziej zniechęcić i pogrążyć w przekonaniu, że nam się nie uda. I wreszcie po trzecie zazwyczaj przejście na dietę traktujemy, jak karę, stos zakazów i ograniczeń, a trening, jako przykry obowiązek. To sprawia, że tracimy zapał jeszcze szybciej. Zamiast pozwolić na to, aby wszystkie te negatywne emocje zepchnęły naszą motywację na samo dno, powinniśmy zastanowić się nad tym …
…jak wzmocnić siłę własnej motywacji?
Nawet, jeśli w trakcie swojej drogi jeszcze nie spotkaliście się ze zwątpieniem, to może ono Was dopaść w każdej chwili. Oto kilka sposobów na to, aby nie stracić motywacji do odchudzania.
PRZESTAŃ SIĘ PORÓWNYWAĆ Z INNYMI
Skupiając swoją uwagę na tym, ile dokonały inne osoby w tym samym czasie, możesz jedynie stracić, a nie zyskać na dalszej motywacji. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy, skuteczniejszy, szybszy, doskonalszy. Zacznij koncentrować się na swoim celu i swoich osiągnięciach. Nie widzisz ich? To nieprawda. Spójrz na zdjęcia sprzed roku i na to z dzisiaj. Jest różnica? – to sygnał, że idziesz w dobrym kierunku. Nie zatrzymuj się i idź dalej!
DOSTRZEGAJ NAJMNIEJSZE ZMIANY
Aby utrzymać motywację na stałym poziomie, warto cieszyć się z najmniejszych efektów. To nie tylko ubytek centymetrów, ale na przykład wzrost formy, siły, wytrzymałości czy elastyczności ciała.
WIĘCEJ ŁAGODNOŚCI – MNIEJ SUROWOŚCI
Wieczny krytyk nie pomoże Ci w budowaniu właściwej motywacji. Pomoże w tym natomiast łagodniejsze podejście do siebie. Każdy ma prawo do słabszych chwil czy odstępstwa od diety. To nie znaczy, że masz na siebie krzyczeć. Wprost przeciwnie. W takiej sytuacji skoncentruj się na tym, co już wypracowane, osiągnięte. Pochwal siebie za to, co udało Ci się wykonać przez ostatni rok, miesiąc, tydzień, a zobaczysz, że jesteś bliżej celu niż Ci się wydaje.
OTACZAJ SIĘ MOTYWATORAMI
Przypomnij sobie, co Cię skłoniło do rozpoczęcia walki. Poszukaj cytatu, hasła czy symbolu, który będzie odzwierciedlał Twoją motywację. Możesz też sięgnąć po gadżety sportowe typu biżuteria motywacyjna czy inne akcesoria sportowe z motywującymi hasłami. Dobrym pomysłem jest również stworzenie własnej ścianki motywacyjnej.
STAWIAJ NA METODĘ MAŁYCH KROKÓW
Pamiętaj, że każda droga musi rozpocząć się od pierwszego kroku i wyłącznie Ty decydujesz, jak długi on będzie. To także Ty musisz zdecydować, którędy pójdziesz.
ZMIEŃ NASTAWIENIE
Nie traktuj treningu czy diety, jak obowiązku, przymusu. Zamiast opierać się na zakazach i ograniczeniach, poszukaj w nich tego, co może sprawić Ci radość, przyjemność. Zobacz, dokąd mogą Cię doprowadzić. Traktuj je, jako część Twojego nowego, lepszego życia.