Tenis to forma treningu mentalnego w połączeniu z szybkością i dobrą koordynacją ruchową.
Według najnowszych danych w tenisa gra na świecie już blisko 100 mln osób. Najwięcej graczy znajdziemy we Francji i w Niemczech. W Polsce tenis to wciąż mało popularna dyscyplina sportowa, a szkoda, gdyż niesie ona wiele wymiernych korzyści i to nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Co ważniejsze grę w tenisa można rozpocząć w każdym wieku. Warunek jest jeden – musimy być sprawni fizycznie i nie posiadać ambicji zawodniczych. W tenisie nie ma miejsca na niezdrową rywalizację. To sport, który przede wszystkim odpręża i niesie zadowolenie. Sukces na korcie to zupełnie inna historia, a odnoszą je ci, dla których gra w tenisa zamieniła się w pełną zaangażowania pasję.
Na dobry początek
Nieprawdą jest, jakoby tenis miał być sportem dla wybranych, czyli osób majętnych. Dobrą lekką i odpowiednio wyprofilowaną rakietę kupimy już za 150zł. Rakietę należy dobierać do wzrostu i wagi gracza. Możemy też skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Zanim jednak zdecydujemy się na grę, warto zasięgnąć porady i wsparcia u instruktora. Ten powinien na początku zadać nam kilka pytań o: kondycję, stopień sprawności ruchowej, styl życia, doznane kontuzje, stan zdrowia czy cel gry. Na tej podstawie dobierze dla nas odpowiednio intensywny trening. Instruktor jest też potrzebny, aby pokazał nam podstawowe chwyty i nauczył poprawnego trzymania rakiety oraz przyjmowania właściwej postawy. W przeciwnym wypadku łatwo narazimy się na kontuzję. Zanim wejdziemy na kort po raz pierwszy ważny jest też dobór odpowiedniej piłki. Kiedyś obowiązywał jeden typ piłek – ciężkie i jasno-zielone. Dzisiaj znajdziemy też piłki czerwone i pomarańczowe. Są one dużo lżejsze i wolniejsze. Przystosowane specjalnie dla początkujących adeptów sztuki tenisowej. Niezwykle ważnym elementem przygotowania jest przynajmniej 10-minutowa solidna rozgrzewka. Skupiamy się w niej na: nadgarstkach, kostkach, kolanach. Najbardziej sprawdzone ćwiczenia to podbiegi, wyrkoki, dobre roruszanie nadgarstków. Po treningu z kolei należy pamiętać o rozciągnięciu nóg, pleców oraz rąk.
Co daje tenis?
Lista korzyści i zalet z gry w tenisa jest długa. Najważniejsze jej atuty to:
- ogromna dawka endorfin – dlatego poleca się ją osobom zestresowanym i przemęczonym psychicznie;
- skuteczna metoda na szybkie spalenie zbędnych kalorii – godzinny mecz to równowartość ok. 400 do 600 spalonych kalorii;
- dobry sposób na opóźnienie procesu starzenia ustroju i zachowanie dobrej kondycji aż do późnej starości;
- wyszczuplenie sylwetki;
- zbudowanie siły i wytrzymałości;
- zapewnienie elastyczności ciału;
- rozwój koordynacji;
- wyrobienie zręczności i szybkości.
Tenis to również świetny trening mentalny. Uczy samodyscypliny i systematycznego dążenia do celu. Ponadto wpływa na rozwój uwagi i koncentracji.
***
Reasumując: jeśli jesteś w pełni sprawny, zestresowany i szukasz dynamicznego sportu to gra w tenisa jest właśnie dla Ciebie. Pozwoli Ci odciąć się skutecznie od kłopotów i rutyny dnia codziennego. Poza tym wpłynie na lepszą koordynację poszczególnych partii ciała. Wyrobi także Twoje: refleks i spostrzegawczość. Twoje ciało stanie się bardziej gibkie i elastyczne, a Ty sam zyskasz na poprawie kondycji i to w wielu aspektach Twojego życia.