Rolki to praktyczny i najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych kilogramów i wysmuklenie całego ciała.
Rolki to bez wątpienia jedna z przyjemniejszych dyscyplin sportowych, gdyż w trakcie jazdy można nie tylko dotlenić się, ale przede wszystkim zrelaksować. Tym bardziej, że na naszych 8 kółkach można dotrzeć dosłownie wszędzie i to kilka razy szybciej niż na piechotę, bo z prędkością 15km/h. Poza tym w ciągu godziny jazdy rekreacyjnej, spalamy od 500 – 700 kcal, co można porównać z wysiłkiem, jaki wkładamy w godzinny wyczerpujący trening aerobiku. Jeździć można samemu lub w towarzystwie – w obu przypadkach o dobrą zabawę i świetne samopoczucie nietrudno. Poza tym jazda na rolkach to dobry sprawdzian naszej odwagi oraz test znajomości możliwości własnego ciała. Jakie jeszcze może nam dać jazda na rolkach korzyści? Ich lista jest naprawdę długa:
- nie obciąża stawów
– stąd też rolki są polecane osobom ze sporą nadwagą;
- kształtuje pupę oraz wyszczupla nogi
– w trakcie jazdy wykształcają się mięśnie dwu – i czterogłowe, uda stają się smuklejsze, a pośladki bardziej jędrne;
- aktywizuje dużą liczbę mięśni
– w czasie jazdy pracują mięśnie grzbietu i brzucha, a także dolne partie kręgosłupa; dzięki temu również wysmukla całe ciało;
- poprawia koordynację
– uczy współgrania ruchu rąk z układem całego ciała;
- wspiera mózg
– dzieje się tak, gdyż trening łączy w sobie elementy ćwiczeń wytrzymałościowych i koordynujących, a jest to idealne połączenie, które powoduje wytwarzanie dodatkowych komórek mózgowych i wzmacnia połączenia między nimi. W ten sposób stajemy się bystrzejsi oraz dużo łatwiej się uczymy i zapamiętujemy nowe wiadomości.
Zanim wybierzesz się na rolki
Pierwsza istotna sprawa to dobór rolek. Nie mogą być zbyt luźne. Powinny dobrze przylegać do nogi i stopy, ale nie uwierać. Poza tym rolki dla początkujących powinny być wyposażone w specjalny hamulec z twardej gumy umieszczony na prawej rolce tuż za kółkami. Gdy już opanujemy samodzielne hamowanie i będziemy czuć się pewniej na naszych rolkach, wtedy hamulec można odkręcić. Ponadto wybierając pierwsze rolki należy zwrócić uwagę na:
- kółka
– ich wielkość powinna wynosić 80-84mm a twardość 82-84A;
- łożyska
– rekomendowane dla początkujących to model ABEC5 czyli łożyska ułatwiające kontrolę nad osiąganą prędkością;
- wyprofilowany but wewnętrzny oraz wkładka
– gwarantujące dobre trzymanie się na nodze oraz zapobiegające bolesnym obtarciom.
Dobre pierwsze rolki to koszt między 300-600zł. warto szukać wśród takich marek, jak: Bauer, Tempish, Roces, Salomon, Powerslide. stanowią one gwarancję wytrzymałości, ale również idealnego dopasowania do nogi.
W trakcie jazdy przydadzą się nam również ochraniacze na: nadgarstki, stawy kolanowe i łokciowe oraz kask. Ten ostatni powinien posiadać europejski certyfikat bezpieczeństwa. Przed jazdą, jak i nauką niezbędna jest solidna rozgrzewka. Powinna ona trwać nie krócej niż 10-15 minut i polegać na rozciąganiu oraz intensywnych wymachach rąk i nóg.
Gdzie uczyć się jeździć?
Rolki stają się coraz bardziej popularnym sportem. Dlatego też w wielu polskich miastach można znaleźć szkoły nauki jazdy na rolkach. Co ciekawsze – niektóre z nich – jak na przykład warszawska Rollscholl – oferują dodatkowo wypożyczalnię rolek. Dzięki czemu nie musimy od razu wydawać fortuny na sprzęt i akcesoria. W Łodzi idealnym źródłem informacji o tym, gdzie uczyć się jeździć są zloty amatorów rolkarstwa czyli tzw. Nightskating.