dziecko

8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Uwaga problem!

8 listopada b.r. obchodzony jest, jako  Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”). To osobliwe święto ustanowione zostało w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou.

W tym dniu Komisja Europejska wraz z ET (Euro-toques – organizacja zrzeszająca szefów kuchni z całej Europy) zaprasza do swoich restauracji dzieci i młodzież, by w praktyce pokazać im jak wygląda i czym wyróżnia się zdrowe żywienie. To specyficzne święto jest elementem kampanii informacyjnej, której celem jest zwiększenie wśród konsumentów świadomości skutków spożywania tłustych potraw i mocno przetworzonej żywności. Jest ona dedykowana głównie młodym mieszkańcom Unii Europejskiej. Ma to związek z faktem, iż nadwaga i chorobliwa otyłość dotyczy blisko 22 mln dzieci w całej UE. Niepokojący jest również fakt, że ich liczba rośnie o 400 tysięcy w ciągu roku ! Do tej pory za absolutnych „rekordzistów” pod względem otyłości i nadwagi wśród dzieci i młodzieży uważano Amerykanów. Dzisiaj problem ten dotarł również do Polski. Jak podaje Instytut Żywności i Żywienia nadwaga oraz chorobliwa otyłość dotyka już, co trzeciego chłopca i co piątą dziewczynkę w wieku szkolnym.

watermelon-846357_1280_jill111

Dzieci należy uczyć od najmłodszych lat, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie. Dzięki temu nikną one w dorosłym życiu wielu poważnych problemów zdrowotnych. (fot.:jill111_pixabay.com)

8 listopada w blisko 15 krajach UE odbędą się liczne warsztaty zdrowego gotowania i jedzenia. Polska również dołączyła do akcji w ramach, której obchodzony będzie Dzień Śniadanie Daje Moc. Jest to element potężnej całorocznej kampanii odbywającej się pod hasłem Śniadanie Daje Moc. Jej adresatami są rodzice i nauczyciele dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych. Kampania pozwala w ciekawy i nietuzinkowy sposób zachęcić dzieci, jak i ich opiekunów do wdrażania zasad i przyjęcia nawyków zdrowego odżywiania. więcej informacji na ten temat oraz możliwość dołączenia do akcji znajdziecie Państwo na stronie: http://sniadaniedajemoc.pl/

***

IŻŻ podkreśla, że nadwaga i otyłość na dzień dzisiejszy stanowią największe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Polsce i na świecie. Z kolei WHO alarmuje, iż epidemia otyłości będzie wzrastała w najbliższych dekadach i obejmie nim całą Europę. Dobrze jest mieć te dane na względzie i przynajmniej w najbliższą sobotę zjeść pięć przepisowych zdrowych posiłków czyli samodzielnie przygotowanych, bez dodatku tłuszczu i umiarkowaną ilością soli lub chociaż zrezygnować tego dnia z gotowych dań.

*źródła:
fot.: stevepb_pixabay.com
www.fit.pl
www.national-geographic.pl
sniadaniedajemoc.pl
Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top