Dress code – zasady ubierania się w taki sposób, aby dopasować strój do okazji. Służy do komunikowania i wyrażania swojego stosunku do otaczającego świata. Dzieli się na formalny i nieformalny. Już w czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto zwrócić uwagę jak wyglądają pracownicy. Nawet jeśli zasady dress code nie są jasno określone – pracownicy określają go sami, np.: poprzez wybór stroi casualowych. W firmach głównie dominują dwa rodzaje dress code: business professional i business casual. Czy jednak latem możemy założyć do pracy piękne kwieciste sukienki? A sandałki na słupku? Gdzie są granice?
Business professional – strój biznesowy klasyczny
To rodzaj stroju zarezerwowany np.: dla polityków, radców prawnych, prezesów, asystentów. Nie ma miejsca na własny styl. Doskonale są garsonki, sukienki z żakietem oraz modne damskie garnitury. Kolory: granat, czerń, biel – symbolizuje autorytet, błękit – wzbudza zaufanie. Stroje te powinny być wykonane z gładkich materiałów. Niedopuszczalne jest również rezygnowanie z rajstop. A dodatki? Ledwie zauważalne. Nie ma mowy o kolorowych, dużych bransoletkach czy łańcuszkach z kotkami. Srebrne bądź złote łańcuszki, bez ozdobnych kamieni. Torebka, która zmieści laptop, ale powinna być ona wykonana z naturalnego materiału. Buty? Czółenka, mokasyny. Obcas nie wyższy jak 7 cm.
Business casual
To luźny strój, który składa się z wielu elementów: bluzki, koszule, sukienki – lekkie, zwiewne czy kwieciste, ale także T-shirty, spódnice, spodnie. Nie ma również ograniczeń co do kolorów. Podobnie w przypadku materiałów – mogą być różne rodzaje. Jedyny warunek to, że bluzki nie mogą być prześwitujące, a spódnice i sukienki powinny mieć długość tuż przed kolano, bez głębokich rozcięć i dekoltów. Torebka może być dowolna. W przypadku butów dobrze jest aby wybierać modele, które nie odsłaniają palców i pięt.
Najczęstsze błędy?
? Za krótka spódnica,
? Duży dekolt,
? Odsłonięty brzuch,
? Mocny makijaż,
? Zbyt dużo dodatków,
? Odważny manicure.