Na co dzień musimy zmagać się z wieloma zagrożeniami. Ostatnio do tej listy musimy dołożyć smog, który pojawia się w coraz większej liczbie miast.
Czym w ogóle jest smog?
Nazwa smog pochodzi od połączenia dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła). I tym dokładnie jest, połączeniem zanieczyszczeń powietrza spowodowanych działalnością człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: mgły, bezwietrznej pogody. Takie połączenie jest niestety coraz częściej obserwowane w naszym kraju i ma niekorzystny wpływ na nas i nasze zdrowie.
Najtrudniejsze chwile przeżywają obecnie osoby, które cierpią na alergie i astmę. Im to powietrze pełne pyłów i zanieczyszczeń szkodzi najbardziej. Jednak coraz częściej nawet u zdrowych osób widać objawy przebywania w niezdrowym środowisku, ponieważ zaczynamy chorować na: przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową czy problemy z układem krążenia. Smog łączony jest także ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory i POChP tj. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Coraz częściej także małe dzieci cierpią z powodu astmy, co także łączone jest z obecnym stanem powietrza.
Do tej pory smog kojarzony był głównie z Krakowem czy Śląskiem. Dziś jest problemem miast w całej Polsce. Lekarze zalecają, aby w dniach, gdy jest on wyjątkowo uciążliwy- jeśli nie musimy- aby nie wychodzić z domu.
W większości większych miast znajdują się stacje pomiarowe, które badają jakość powietrza, którym oddychamy. W dniu dzisiejszym nie najlepsza sytuacja jest w miastach: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Lublin oraz Katowice (jakość powietrza określana, jako zła lub bardzo zła).