Ekologia w kuchni

Rybne przysmaki wyłącznie z certyfikatem

Ryby są zdrowe, pożywne i bardzo smaczne. Wielu z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez potraw ze śledzia, karpia, pstrąga, czy łososia. Ale kupując ryby, warto robić to odpowiedzialnie. W jaki sposób? Wybierajmy ryby i owoce morza, które posiadają certyfikat MSC.

Co to jest MSC?

Jeśli chcesz mieć pewność co do wysokiej jakości i pochodzenia ryb, które kupujesz, staraj się wybierać takie ze znakiem MSC. Marine Stewardship Council czyli w skrócie MSC to niezależna organizacja międzynarodowa prowadząca program certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa. Kupując produkty ze znakiem MSC chronisz zasoby mórz i oceanów, a co więcej wiesz, że takie ryby zostały złowione legalnie.

Szacuje się z roku na rok powiększa się grono świadomych konsumentów, którzy chętnie nabywają ryby i owoce morza ze wspomnianym wyżej certyfikatem. Czy wiecie, że ponad 30% produktów rybnych posiada niewłaściwe oznakowanie? Na szczęście rosnąca świadomość konsumentów wpływa na to, iż coraz więcej sklepów, a nawet sieci handlowych zamawia ryby właśnie z takim certyfikatem. Należą do nich np. Lidl, Biedronka, czy Kaufland.

Dlaczego warto wybierać ryby ze znakiem MSC?

Produkty z niebieskim znaczkiem MSC pochodzą z przyjaznych środowisku i zrównoważonych połowów. Co to znaczy zrównoważony połów? To taki, który w mniejszym stopniu wpływa na morski ekosystem, sprzyja innym morskim zwierzątkom oraz pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach. Nie zapominajmy, że ryby z certyfikatem MSC są też dobrej jakości i smakują wybornie.

Skąd wzięły się standardy MSC?

Zostały opracowane w porozumieniu z naukowcami, rybakami oraz wieloma organizacjami ekologicznymi.  Bazują one na ocenie połowu ryb pod kątem zachowania struktury, produktywności, funkcji oraz różnorodności ekosystemu morskiego łańcucha. W ten sposób na każdym etapie procesu produkcji można stwierdzić, skąd dokładnie pochodzi ryba, przez kogo, gdzie i dokładnie kiedy została złowiona. Okazuje się, że obecnie na sklepowych półkach jest już ponad 20 tysięcy ryb i owoców morza z niebieskim znaczkiem MSC.

 MSC a polskie realia

W Polsce to oznaczenie ma niemal 400 produktów. Obecnie liderem w zakresie certyfikowanych połowów jest szeroko pojęta półkula północna, czyli północny Atlantyk, gdzie łowi się dorsza, ryby białe, krewetki, mintaja oraz łososia. Niestety najpopularniejsze ryby z Morza Bałtyckiego czyli śledź, szprot i dorsz nie mają jeszcze certyfikatu MSC. Miejmy nadzieję, że nasz kraj pójdzie w tej kwestii śladem Niemiec, Szwecji, czy Danii, gdzie można już kupować m.in. certyfikowane śledzie.

Źródło: biznes.newseria.pl; ,,Moje Smaki Życia” 12/2016

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top