Słyszysz „konopie” – myślisz „narkotyki”, czyli niebezpieczne substancje psychoaktywne, które uzależniają psychicznie i fizycznie. To prawda – takie właściwości wykazują konopie indyjskie, które w swoim składzie zawierają psychoaktywny składnik THC. Mało, kto z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu istnienia innej odmiany tej rośliny, która cechuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Dzisiaj opowiemy Wam, jakie posiadają zalety konopie siewne.
Konopia znana i mniej znana
Konopia siewna to popularna w dawnych czasach roślina uprawna, do której pomału, ale coraz chętniej powraca się i teraz. Powodem jest pozyskiwane z niej włókno o niezwykłych właściwościach. Jest ono odporne na wilgoć oraz wyjątkowo mocne i trwałe. Wcześniej wytwarzano z niego grube, mocne tkaniny, a także liny, powrozy, sznury i dratwy. Dzisiaj często wykorzystuje się je w przemyśle żeglugowym (liny, płótno żaglowe) oraz budownictwie (materiały uszczelniające, płyty budowlane itp.) . Dziś coraz głośniej wymienia się prozdrowotne właściwości nasion konopi. Ma to związek z jej zawartością, w skład, której wchodzą cenne: białko, skrobia, witamina K, błonnik, kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Jak zatem działają te nasiona? Ze względu na ogromną zawartość dobrze przyswajalnego przez organizm białka, dedykowane są one wegetarianom, sportowcom, jak i osobom walczącym z nadwagą. Poza tym wykazują one działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto przypisuje się im takie właściwości, jak:
- zdolność regulowania cholesterolu i ciśnienia krwi;
- regulacja wzrostem i funkcjonowanie komórek, nerwów, mięśni oraz organów w całym ustroju;
- łagodzenie objawów menopauzy oraz menstruacji.
Nasiona konopi to również bogate źródło takich ważnych składników, jak: fosfor, cynk, magnez czy żelazo. Stanowią one także potężną dawkę antyoksydantów, wspierających nasz ustrój w walce z wolnymi rodnikami, które najczęściej stoją za chorobami nowotworowymi. Nasiona te posiadają jeszcze jeden walor – smakowy. Po ich uprażeniu przybierają delikatnego orzechowego posmaku, co może urozmaicić smak sałatek, muesli, deserów czy mięs.
***
Ciekawostka
W medycynie ludowej wykorzystywano nasiona konopi, jako środek:
- przeciwbólowy;
- zmiękczających;
- kojący przy zapaleniu spojówek, oparzeniach i owrzodzeniach;
- moczopędny;
- wskazany przy bezsenności, a także gruźlicy czy żylakach odbytu.