Jazda konna z roku na rok staje się coraz bardziej popularną aktywnością wśród osób w różnym wieku. To doskonała forma relaksu dla starszych oraz masa świetnej zabawy i prawdziwa przygoda dla młodszych. Zobacz, dlaczego jeszcze warto zainteresować się jeździectwem.
Jeździć każdy może …
…a nawet powinien, gdyż jazda konna to jedna z nielicznych form aktywności, co, do której nie istnieją medyczne przeciwwskazania. Wprost przeciwnie – ona sama stanowi sprawdzoną metodę leczniczą, pomagającą odzyskać i wzmocnić sprawność ruchową, intelektualną i emocjonalną. Jedyną barierę może stanowić paniczny lęk przed kontaktem z koniem lub silna alergia na sierść zwierzęcia.
Zanim zaczniemy…
…musimy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę oraz właściwy strój. Nie powinno nas dziwić, że pierwsza lekcja jazdy konnej będzie sprowadzała się do teorii, dotyczącej:
- sposobu kontaktu z koniem;
- zasadach obowiązujących w stajni;
- bezpiecznym i prawidłowym czyszczeniu;
- technice bezpiecznego i prawidłowego siodłania;
- metod komunikacji ze zwierzęciem.
To bardzo ważne elementy, które ułatwią nam opanowanie jazdy, ale przede wszystkim nawiązanie pełnej wzajemnego zaufania relacji z koniem. Jeśli chodzi o strój, zanim nie zdecydujemy, że jeździectwo stanie się naszą pasją, wystarczą nam:
- dresowe spodnie – które nie będą krępować naszych ruchów;
- zakryte obuwie z płaską podeszwą;
- kilkuwarstwowa góra – to ważne szczególnie w chłodniejsze dni;
- kask lub toczek – jedynie dobre i profesjonalne szkoły jeździeckie udostępnią nam je za darmo;
- rękawiczki ochronne – które zapobiegną obtarciom i ułatwią trzymanie wodzy.
Zajęcia praktyczne powinny zacząć się od jazdy na lonży. Ułatwia to koncentrację na utrzymaniu równowagi i zbudowaniu zaufania do zwierzęcia.
Coś dla ciała
Jazda konna oznacza wiele korzyści dla naszego ciała – jego kondycji, jak i wyglądu. W trakcie jazdy dochodzi, bowiem do:
- stymulacji wszystkich partii mięśni;
- poprawy układu sercowo – naczyniowego i oddechowego;
- obniżenia i wyrównania ciśnienia;
- usunięcia efektów stresu;
- kształtowania prawidłowej sylwetki.
Jazda konna ponadto sprzyja aktywnemu prostowaniu się, dzięki czemu pracują i wzmacniają się mięśnie: brzucha, grzbietu, obręczy biodrowej, pośladków. W czasie jazdy także pracują i kształtują się uda i łydki.
Coś dla ducha
Największą jednak zaletą uprawiania jazdy konnej, jest głęboka relaksacja, jakiej doświadczamy. W czasie stępu dochodzi do rozluźnienia i rozciągnięcia napiętych mięśni. Dodatkowo uczucie odprężenia potęgują również rytmiczne, łagodne i jednostajne kołysanie, które stanowi nieodłączny element stępu. Niezwykle kojąco wpływa też obserwacja świata z perspektywy końskiego grzbietu. Poza tym samo obcowanie z koniem również sprzyja naszej psychice. Te zwierzęta uwielbiają kontakty z człowiekiem. Same potrafią zachęcać do zabawy, a ich opanowanie i spokój – o ile są oczywiście dobrze traktowane przez nas samych, jak i właścicieli – bardzo szybko się nam udziela.