Rejection sensivity – w skrócie RS – to po prostu wrażliwość na odrzucenie, zwykle proporcjonalna do poczucia własnej wartości. Osoby o wysokim poziomie RS mogą w nieskończoność analizować słowa i zachowanie partnera, a co więcej wyciągać z nich fałszywe wnioski. W efekcie uciekają się do zachowań agresywnych, lub wręcz przeciwnie – cierpią, ale trwają biernie w niezdrowej relacji.
Zdaniem specjalistów wysoki poziom RS może wpływać negatywnie nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Osoby ze zdiagnozowanym RS powinny pracować nad sobą i uczyć się technik samokontroli. Dzięki temu ich związki staną się trwałe a oni sami poczują się spełnieni i szczęśliwi.
Wrażliwość na odrzucenie wykazuje silny związek z niskim poczuciem własnej wartości, brakiem poczucia bezpieczeństwa oraz stabilizacji emocjonalnej. Osoby z wysokim RS mają tendencję do wyszukiwania na siłę oznak odtrącenia i często zbyt przesadnie reagują na problemy zdarzające się w każdym związku.
Wysoki poziom RS może objawiać się w relacjach społecznych jako przysłowiowe ,,szukanie dziury w całym” albo ,,samospełniająca się przepowiednia”, a więc zależy od naszego negatywnego nastawienia do wszystkiego, co powiedziała i zrobiła druga osoba. Często wysoka wrażliwość na odrzucenie może prowadzić do wzrostu wrogości oraz spadku zaufania wobec bliskiej osoby. Często towarzyszymy temu poczucie beznadziejności.
Ostatnio prowadzone badania wykazały, że osoby o wysokim RS z większym prawdopodobieństwem będą w relacjach, które zakończą się, niż o osoby o niskiej wrażliwości na odrzucenie. Dzieje się tak dlatego, że ludzie z wysokim RS wciąż spodziewają się realnego zagrożenia i ostatecznie same prowokują sytuacje, w którym doświadczają tego, czego tak bardzo się obawiały.
Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się osoba o wysokim RS, powinniśmy zachęcać ją do uświadomienia sobie własnej wartości, a następnie okazania jej, że jest dla nas kimś ważnym. Pamiętajmy, że osoby z wysokim RS mogą sprawiać wrażenie nieśmiałych, zdystansowanych, a przede samotnych ze skłonnością do popadania w depresję i melancholię.
***
Trudno podać uniwersalną receptę na złagodzenie skutków wysokiego RS. Najlepiej uzmysłowić sobie, czym są te autodestruktywne zachowania i nauczyć się radzić sobie z nimi w codziennym życiu. Warto zdać sobie sprawę, że większość lęków wywołanych przez RS są jedynie iluzją i nie mają wiele wspólnego, jak odbierają nas inni i co czuje do nas ukochana osoba.