Poradniki

Jak wybrać materac do spania?

Zdrowy kręgosłup to nie tylko troska o właściwą wagę czy zdrowe nawyki, jak chociażby 5minut stania na każdą godzinę siedzenia. O kręgosłup zadbasz również wybierając właściwy materac. Zobacz, co wziąć pod uwagę przy zakupie.

Kupujesz nowy materac? Zwróć uwagę na te trzy cechy.

Zdrowy sen to nie tylko lepsze samopoczucie od samego rana. To także recepta na sprawny kręgosłup. Aby mu się przysłużyć wybierz właściwie swój materac uwzględniając te ważne atrybuty:

  • długość i szerokość – idealna długość to 20cm więcej niż Twój wzrost. Najlepsza szerokość to 90cm na osobę.
  • twardość – im więcej wynosi Twoja waga, tym twardszy powinien być Twój materac. Jeśli ważysz do 70kg wybierz model średnio twardy. Osoby cięższe powinny szukać materacy twardych.
  • grubość – im jesteśmy ciężsi tym grubszy materac będzie nam potrzebny. Osoby grube lub takie, które spędzają w łóżku większość swojego czasu powinny szukać materacy o grubości ok.20cm. Osoby szczupłe potrzebują materacy cienkich.

Chcąc kompleksowo zadbać o stan swojego kręgosłupa staraj się unikać spania na bardzo wysokich poduszkach, bo niepotrzebnie go w ten sposób obciążasz. Jeśli lubisz spać na boku, to koniecznie między nogi włóż cienką poduszkę lub zwiniętą kołdrę czy koc. Wtedy unikniesz dodatkowo ucisku na kręgi. Nie bez znaczenia jest też sposób wstawania. Unikaj gwałtownego zrywania się z łóżka, nawet jeśli zaśpisz. Porozciągaj się na początek w pozycji leżącej. Później przekręć się na bok i spuść nogi i wstań. Pamiętaj! Kręgosłupa nie da się tak łatwo naprawić, zatem zadbaj o jego zdrowie stosując najprostsze z możliwych metody.

*źródło: Przepis na zdrowie nr 7/2018
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top