Zdrowie

Dekalog Twojego Zdrowego Kręgosłupa

Teoretycznie wiemy, jak powinniśmy dbać o kręgosłup, a więc trzymamy wagę, staramy się utrzymywać właściwą postawę i za dużo nie dźwigać. Jednak to wciąż za mało, aby uniknąć schorzeń kręgosłupa. Dowiedz się, jak o niego właściwie zadbać.

 1. Zastąp torbę – plecakiem
  Dzięki temu ciężar, jaki będziesz przenosić rozłoży się równomiernie. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z noszenia torby, to pamiętaj, aby obciążenie na jednym ramieniu nie wynosiło więcej niż 2kg !
 2. Ukucnij zanim coś podniesiesz
  Zazwyczaj lekceważymy tą zasadę, bo wygodniej jest nam unieść coś stojąc na wyprostowanych nogach. Według specjalistów wtedy nasz kręgosłup narażony jest na obciążenie równe … 30okg!
 3. Zastąp ścierkę do podłogi – mopem
  To ważne, gdyż pozycja przyjmowana w czasie mycia podłogi na klęcząco powoduje wzrost ciśnienia między kręgami.
 4. Nie unikaj ruchu
  Wbrew pozorom nawet, gdy odczuwamy dolegliwości ze strony kręgosłupa i najchętniej wtedy poleżelibyśmy powinniśmy iść na spacer. To o wiele korzystniejsze dla nas. Najwięcej korzyści Twojemu kręgosłupowi – także temu zniszczonemu i zbyt mocno obciążonemu – dadzą wszelkiego rodzaju ćwiczenia w wodzie.
 5. Zachowaj właściwą postawę w czasie odkurzania
  Pomoże Ci w tym wyregulowanie uchwytu rury do wysokości Twoich bioder.
 6. Siedź z przerwami
  Specjaliści twierdzą, że siedzenie to kompletnie nienaturalna pozycja dla nas. Dlatego powinniśmy jak najczęściej poruszać się. Jeśli pracujesz na siedząco to pamiętaj, by zafundować sobie przynajmniej 5 minut ruchu na każdą godzinę i koniecznie poprzeciągać się wtedy.
 7. Używając laptopa unikaj pracy na nim siedząc na kanapie czy w łóżku
  Chociaż to bardzo wygodne nie służy naszemu kręgosłupowi zwłaszcza w odcinku szyjnym. Specjaliści twierdzą, że wtedy obciążamy swój kręgosłup nawet o kilkadziesiąt kilogramów!
 8. Unikaj prowadzenia koszyka / wózka z całkowicie wyprostowanymi rękoma
  Lekkie ich ugięcie w łokciach sprzyja utrzymaniu prostej pozycji, a to jak wiadomo służy naszemu kręgosłupowi.
 9. Codziennie stosuj ćwiczenia relaksacyjne
  To niezwykle istotne dla stanu naszego kręgosłupa, gdyż długotrwały i nie eliminowany stres powoduje przewlekłe napięcie lub osłabienie określonych grup mięśni. To z kolei wpływa w określony sposób na kształtowanie naszej sylwetki i postawy. Ponadto prowadzi też do przeciążeń kostnych kręgów i krążków międzykręgowych, co daje wyraz w postaci zespołów bólowych oraz choroby przeciążeniowej kręgosłupa.
 10. Nie doprowadzaj do odwodnienia
  Nie bez powodu specjaliści różnych dziedzin naszego zdrowia, jako podstawę zalecają wypijanie min. 2-3 litrów czystej wody dziennie. Odwodnienie organizmu bywa tragiczne w skutkach również dla kręgosłupa. Wtedy pojawiają się silne dolegliwości bólowe krzyża.

Jak zatem widzisz wystarczy, że zmienisz kilka swoich nawyków, a Twój kręgosłup Ci za to podziękuje. Pamiętaj, że to co wygodne, nie zawsze jest również dobre dla Twojego kręgosłupa.

*Źródło: Przepis na zdrowie 07/2018; jonizatory.eu; J. Stodolny „Choroba przeciążeniowa kręgosłupa – epidemia naszych czasów”, ZL „Natura”
Grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top