Półmetek wakacji już za nami. Został jeszcze sierpień, który możecie ciekawie zorganizować swoim nastoletnim pociechom, wysyłając je nad morze do Gdańska w ramach akcji edukacyjnej połączonej z wolontariatem: Rakoobrona. Co ciekawsze, nie musicie obawiać się o żadne koszta, gdyż pokrywają je całości organizatorzy, którzy zapewniają:
- wyżywienie,
- zakwaterowanie,
- ubezpieczenie.
W akcji może wziąć udział każda osoba w wieku 14-19 lat. Warunek jest jeden: musi lubić pracę z ludźmi, a do tegobyć energiczna i żywiołowa. Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca b.r..
O czym właściwie mowa?
Jak czytamy na stronie organizatorów: RAKOOBRONA to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna na temat profilaktyki onkologicznej, skierowana do młodych osób (uczniów klas II – III szkół gimnazjalnych oraz uczniów klas I – III szkół ponadgimnazjalnych), poruszająca problem trzech chorób nowotworowych: raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka złośliwego. Kampania ma na celu:
- zwrócenie uwagi na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowalności na nowotwory: szyjki macicy, czerniaka złośliwego i płuc;
- uświadomienie, jak ważna jest wczesna profilaktyka;
- zachęcanie młodzieży do zachowań prozdrowotnych;
- podniesienie świadomości zdrowotnej dorosłej części społeczeństwa w kwestii profilaktyki onkologicznej.
Akcja dotyczy tylko trzech rodzajów chorób, gdyż są to nowotwory, których przyczyn należy doszukiwać się już w wieku młodzieńczym. Tkwią one głównie w niezdrowych nawykach rozpopularyzowanych wśród nastolatków czyli:
- ryzykowne zachowania seksualne,
- uzależnienie od papierosów,
- nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne (często również sztuczne promieniowanie obecne w solariach).
Do obowiązków wolontariusza należy czynne włączenie się do akcji, czyli:
- zapraszanie plażowiczów do bezpłatnych badań profilaktycznych,
- rozdawanie materiałów edukacyjnych,
- przeprowadzanie wywiadów i ankiet nt. wiedzy związanej z nowotworami,
- rozdawanie gadżetów.
Dlaczego warto zapisać dziecko na taki specyficzny wyjazd?
Zaangażowana w tą akcję młodzież, może połączyć przyjemne z pożytecznym. Po pierwsze – młodzi ludzie mają okazję do poznania nowych osób w tym samym przedziale wiekowym. Po drugie – młodzież jest pod dobrą opieką, więc rodzice nie muszą obawiać się o ich bezpieczeństwo. Po trzecie – uczestnicy nie dość, że edukują innych, to również sami zdobywają potężny pakiet niezbędnej wiedzy. W ten sposób będą wiedzieli jak chronić siebie, ale i najbliższych. W trakcie trwania akcji otrzymają cenne materiały edukacyjne, do których zawsze będą mogli wrócić.
***
Tegoroczna sierpniowa Rakoobrona to czwarta odsłona tej akcji edukacyjnej. Warto się w nią włączyć – zarówno, jako uczestnik, jak i odbiorca – aby poszerzyć wiedzę o zagrożeniach oraz chronić siebie i swoich najbliższych.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres: wolontariat@fundacjarosa.pl