Na naszej skórze znajdują się dwa rodzaje gruczołów potowych. Ekrynowe – znajdują się na podeszwach stóp, czole, a także po wewnętrznej stronie dłoni. Są one odpowiedzialne za wydzielanie bezwonnego potu już od naszych narodzin. Drugi typ to gruczoły apokrynowe znajdują się pod pachami, w pachwinach, okolicach narządów płciowych i sutków. Uaktywniają się, gdy dopada nas stres lu podniecenie. To właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu, który szczególnie latem potrafi dać się mocno we znaki nie tylko nam, ale i naszemu otoczeniu. Podpowiadamy, jak sobie radzić z tym trudnym problemem.
Odpowiedni dobór kosmetyków do codziennej higieny
Najbardziej sprawdzają się tu wszelkiego rodzaju żele oraz mydła dezodoryzujące. Posiadają one w swoim składzie związki, które przyczyniają się do hamowania rozwoju bakterii. Tym samym tuszują brzydki zapach.
Właściwa odzież
Aby ułatwić sobie walkę z potem powinniśmy dbać o to, aby na naszą garderobę składała się odzież z naturalnych tkanin. Możemy też wspomagać się dodatkowo przez specjalne wkładki przeciwpotowe do odzieży czy obuwia. Wsparcie dla osób, które intensywniej się pocą stanowi też odzież oddychająca, czyli ubrania wykonane z poliestru oraz polipropylenu. Z tkanin tych często szyta jest odzież sportowa.
Depilacja
Intensywne pocenie to nie tylko brzydki zapach. To również większe ryzyko niebezpiecznych infekcji. Aby zaoszczędzić sobie kłopotów ze zdrowiem, a jednocześnie wyeliminować brzydki zapach warto poddać się depilacji czyli usunąć owłosienie z pach i między pachwinami. Zimą dobrze jest poddać się zabiegowi depilacji laserowej, co dodatkowo wpłynie na zahamowanie wydzielania nadmiaru potu.
Ziołowe wsparcie
Problem, jakim jest nadmierne pocenie, a także jego brzydki zapach można niwelować przy użyciu naturalnych metod. Należą do nich ziołowe kąpiele, a także spożywanie ziół w formie naparów. Do kąpieli najbardziej nadają się: szałwia, kora dębu, kora brzozy, kwiat rumianku oraz kora wierzby. Do picia polecane są z kolei: herbata szałwiowa oraz koszyczek rumianku.
Jeżeli mimo stosowania wymienionych metod nadal czujemy się niekomfortowo z naszym zapachem potu, ale i jego nadmiarem, warto skorzystać z porady medycznej.
źródło: Zdrowie 06/2018;
grafika: pixabay.com