Dziecko

Wakacje z małym alergikiem

Na wakacje z alergikiem nadają się: morze –jest tam najmniej pyłków; góry – krystalicznie czyste powietrze, ale niepolecane dla astmatyków; wieś – idealne otoczenie ze względu na czystsze niż w mieście powietrze.

Wakacje – czekają na nie z upragnieniem przede wszystkim nasze dzieci. Jednak nie wszyscy rodzice z takim samym entuzjazmem podchodzą do tematu. Szczególnie ci, których pociechy cierpią na alergię. Radość z wyjazdu psuje im wizja najczęstszych letnich dolegliwości malucha, jak: silny katar czy podrażniona skóra lub atak astmy. W obawie przed nasilonymi objawami, większość czasu spędzają z malcem w pokoju hotelowym. To poważny błąd, gdyż paradoksalnie to właśnie lato poza miastem oraz spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu i łonie przyrody wspomagają leczenie alergii. Aby się tak rzeczywiście stało, należy pamiętać o kilku prostych zasadach, takich jak:

  • nieprzegrzewanie dzieci – chodzi tu głównie o dzieci, których problemem jest alergia skórna; najlepsze rozwiązanie dla maluchów to odzież bawełniana , która nie zatrzymuje potu, nie nasilając tym samym objawów uczulenia
  • unikanie miejsc mocno nasłonecznionych –to ważne, gdy wybieramy się nad morze z maluchem; maluch może biegać nad brzegiem morza bez koszulki, ale musi być nasmarowany kremem z filtrem przeciwsłonecznym wysokim (co najmniej 25), a odpoczywać oraz bawić się tylko i wyłącznie w cieniu
  • unikanie klimatyzacji – pomieszczenia klimatyzowane są nieodpowiednie dla dzieci z AZS; jeśli jednak nie da się tego uniknąć, bo warunki są ciężkie do zniesienia, należy spryskiwać skórę malca specjalną wodą do skóry atopowej.

Jakie jeszcze kroki należy podjąć, aby wakacje z alergikiem przebiegły nam bez komplikacji? Rodzice muszą zwracać uwagę na to, co bierze do ręki lub czym interesuje się ich dziecko. Gdy tylko zauważą jakieś niepokojące zmiany, należy podać pociesze środek odczulający np. Clamastinum. W przypadku, gdy dziecko cierpi na astmę, należy unikać z nim wyjazdu w góry. Wraz z wysokością zmienia się ciśnienie atmosferyczne, skład powietrza, jak i temperatura. Wszystko to razem może przyczynić się do skurczu oskrzeli i wywołać atak kaszlu. Należy też zadbać o miejsce noclegowe przyjazne alergikowi. Najlepiej zapytać o to, czy w pokoju jest pościel z pierza. W razie braku całkowitej pewności, dobrze jest zabrać ze sobą środek przeciw roztoczom w spreju i spryskać nim pomieszczenie. Największą uwagę należy zwrócić na łóżeczko i dywan. Powinniśmy też ograniczać dziecku kontakt z uczulającymi pyłkami traw. Najlepiej w tym celu otwierać okno na noc, nad ranem oraz po deszczu. Wtedy ich stężenie w powietrzu jest najniższe. Ponadto po każdym powrocie do domu, należy przebrać dziecko.

***

Jeśli mimo przestrzegania wszystkich zasad zauważylibyśmy objawy alergii u dziecka, należy natychmiast podać mu lek, który przyjmuje lub mieć ze sobą jakiś uniwersalny środek typu: Claritine czy Zyrtec. Pamiętajmy też, że alergia u dziecka nie oznacza wakacji spędzanych w pokoju hotelowym. Dziecko powinno jak najwięcej przebywać na zewnątrz, bawiąc się z rówieśnikami, spacerując czy kąpiąc. Im dłużej – tym lepiej.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top