Ciekawostki

Modne bo zdrowe cz.7 – nieznane właściwości nasion konopi

Słyszysz „konopie” – myślisz „narkotyki”, czyli niebezpieczne substancje psychoaktywne, które uzależniają psychicznie i fizycznie. To prawda – takie właściwości wykazują konopie indyjskie, które w swoim składzie zawierają psychoaktywny składnik THC. Mało, kto z nas zdaje sobie jednak sprawę z faktu istnienia innej odmiany tej rośliny, która cechuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Dzisiaj opowiemy Wam, jakie posiadają zalety konopie siewne.

Konopia znana i mniej znana

Konopia siewna to popularna w dawnych czasach roślina uprawna, do której pomału, ale coraz chętniej powraca się i teraz. Powodem jest pozyskiwane z niej włókno o niezwykłych właściwościach. Jest ono odporne na wilgoć oraz wyjątkowo mocne i trwałe.  Wcześniej wytwarzano z niego grube, mocne tkaniny, a także liny, powrozy, sznury i dratwy. Dzisiaj często wykorzystuje się je w przemyśle żeglugowym (liny, płótno żaglowe) oraz budownictwie (materiały uszczelniające, płyty budowlane itp.) . Dziś coraz głośniej wymienia się prozdrowotne właściwości nasion konopi. Ma to związek z jej zawartością, w skład, której wchodzą cenne: białko, skrobia, witamina K, błonnik, kwasy tłuszczowe omega 3-6-9. Jak zatem działają te nasiona? Ze względu na ogromną zawartość dobrze przyswajalnego przez organizm białka, dedykowane są one wegetarianom, sportowcom, jak i osobom walczącym z nadwagą. Poza tym wykazują one działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Ponadto przypisuje się im takie właściwości, jak:

  • zdolność regulowania cholesterolu i ciśnienia krwi;
  • regulacja wzrostem i funkcjonowanie komórek, nerwów, mięśni oraz organów w całym ustroju;
  • łagodzenie objawów menopauzy oraz menstruacji.

Nasiona konopi to również bogate źródło takich ważnych składników, jak: fosfor, cynk, magnez czy żelazo. Stanowią one także potężną dawkę antyoksydantów, wspierających nasz ustrój w walce z wolnymi rodnikami, które najczęściej stoją za chorobami nowotworowymi. Nasiona te posiadają jeszcze jeden walor – smakowy. Po ich uprażeniu przybierają delikatnego orzechowego posmaku, co może urozmaicić smak sałatek, muesli, deserów czy mięs.

***

Ciekawostka

W medycynie ludowej wykorzystywano nasiona konopi, jako środek:

  • przeciwbólowy;
  • zmiękczających;
  • kojący przy zapaleniu spojówek, oparzeniach i owrzodzeniach;
  • moczopędny;
  • wskazany przy bezsenności, a także gruźlicy czy żylakach odbytu.
*źródła:
Moda na zdrowie październik/2016;
K. Bonenberg „Rośliny użyteczne człowiekowi”;
fot. cheifyc_pixabay.com
Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top