Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Jaka aktywność dla cukrzyka?

Osoby borykające się z tą chorobą, mogą kontrolować jej przebieg nie tylko przy pomocy leków czy właściwie skomponowanej diety. Bardzo pomocną metodą okiełznania poziomu cukru jest ruch. Czy absolutnie każdy rodzaj aktywności temu sprzyja?

Nie taka cukrzyca straszna

Walka z cukrzycą to nie tylko mierzenie poziomu cukru.

U cukrzyków najbardziej niebezpiecznym skutkiem choroby stanowią skoki cukru. Zarówno jego spadek (tzw. hipoglikemia), jak i wzrost (czyli hiperglikemia) mogą być tak samo groźne. Aby mieć nad nimi kontrolę, należy przyjmować regularnie leki, stawiać się na wizyty kontrolne i stosować zaleconą dietę. Należy przy tym pamiętać, aby się nie przejadać, jak i nie jeść zbyt dużo. Wielu cukrzyków odkryło jeszcze jedne doskonałe remedium na ich problem. Jest nim ruch. To zrozumiałe, gdyż aktywność fizyczna reguluje poziom glukozy we krwi. Poza tym sprzyja poprawie nastroju, co również zapobiega skokom cukru. Ponadto ruch ma spory wpływ na lepsze przyswajanie leków. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie każda aktywność jest dobra dla cukrzyka.

Jakich ćwiczeń nie wykonujemy chorując na cukrzycę?

Po pierwsze – należy unikać długotrwałych i intensywnych treningów. Po drugie – niewskazane są również te aktywności, które wiążą się ze sporą ilością kontuzji i urazów. Cukrzycy zdecydowanie powinni unikać: podnoszenia ciężarów, kulturystyki oraz nurkowania.

Zdrowa aktywność dla cukrzyka to …

Pływanie to jedna z tych aktywności, które cukrzyk może bezpiecznie wykonywać.

Dobra wiadomość jest taka, że cukrzycy mają jeszcze do dyspozycji parę innych rodzajów aktywności. Wśród nich wymienia się:

  • jogging;
  • pływanie;
  • marszobiegi;
  • jazda na rowerze.

Najbardziej bezpiecznymi formami ruchu dla cukrzyka są nordic walking oraz spacery. Aby wysiłek nie zaszkodził, należy pamiętać o tym, że ćwiczenia powinny odbywać się na umiarkowanym poziomie. Po drugie – aktywność musi być wykonywana regularnie. Po trzecie – powinna mieścić się ona w granicach 30-60 minut.

Źródło: Moda na zdrowie (nr 143)
Zdjęcia: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top