Poradniki

Jak błyskawicznie zapanować nad stresem?

Stres bywa pomocny w realizacji niektórych zadań. Częściej jednak paraliżuje i utrudnia działanie. Poznajcie proste sposoby na szybkie opanowanie tego stanu.

Łyk zimnej wody
Hormony stresu powodują, że organizm w jednej chwili przestawia się na tryb awaryjny. Odczuwamy to jako suchość w gardle, trudności z przełykaniem, spłycony oddech czy uczucie kłucia w klatce piersiowej. Aby wrócić do normalnego funkcjonowania, wystarczy szklanka wody – najlepiej mocno schłodzonej.

Praca oddechem
Aby uspokoić myśli i emocje można też zamknąć oczy i wziąć jeden głęboki wdech, a następnie bardzo powoli wypuszczać powietrze. Licz w myślach do 3ech. Staraj się, by w czasie wydechu unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa. Po kilku minutach powinno nadejść odprężenie.

Krótki trening uważności
Skoncentruj się na otaczających Cię przedmiotach. Wymień w myślach ich cechy. Możesz też wyszukać przedmiotów w tym samym kolorze. Wyostrz zmysły. Skoncentruj się na zapachach lub dźwiękach. Odwróć swoją uwagę od tego, co Cię w danej chwili przytłacza czy paraliżuje. Potem odetchnij głęboko i zacznij działać na spokojnie.

Porcja ruchu
To jeszcze jeden prosty sposób, który pozwoli Ci rozładować napięcie i naładować pozytywną energią. Idź na szybki spacer. Wsiądź na rower. Pójdź pobiegać. Zabierz psa lub dziecko na szybki spacer. Już kilka chwil spędzonych w ruchu obniż poziom adrenaliny i kortyzolu we krwi.

Sięgnij po… miętówkę
Ssanie miętowego cukierka, też pomoże w ujściu negatywnych emocji i nabraniu świeżej mocy. Podobne wyciszające działanie wykazują: chmiel, melisa i lawenda.

Wbrew pozorom zapanowanie nad nagłą stresową sytuacją nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy umiejętnie odwrócić uwagę od TU i TERAZ, a skupić się na tym, CO PRZED NAMI. Tylko szybki i zdecydowany kontratak jest w stanie poskromić stres i zmobilizować Cię do działania.

*źródło: Zdrowie 04/2018; Sekrety medycyny (Świat Wiedzy)
grafika: pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top