Dom i Ogród

Zimowa pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Każdy miłośnik kwiatów chce, aby towarzyszyły im one przez cały rok. Czasem jest to utrudnione i wymagana jest specjalna zimowa pielęgnacja kwiatów doniczkowych.

Rodzaj pielęgnacji zależy przede wszystkim od samego gatunku, jednak istnieje kilka podstawowych zasad, które można zastosować przy każdej roślinie.

Przede wszystkim należy naszym roślinom zapewnić odpowiednią ilość światła oraz temperaturę. Brak światła słonecznego powoduje więdnięcie i obsychanie liści. Należy przenieść je bliżej okna i nie zasłaniać ich firankami czy zasłonami. Często zapominamy, że dostęp do światła ogranicza również kurz na liściach. Trzeba je, zatem czyścić o wiele częściej niż robimy to wiosną czy latem. Rośliny o dużych liściach przecieramy wilgotną szmatką, te o drobnych zraszamy wodą np. pod prysznicem a liście z igiełkami czy włoskami czyścimy pędzelkiem.

Ponieważ zimą wszystkie pokoje są o wiele mocniej ogrzewane, warto rośliny przenieść do najchłodniejszego pomieszczenia w domu. Ewentualnie przestawiamy je jak najbliżej okna, gdzie powinno być chłodniej niż w samym pokoju. Trzeba jednak pamiętać, że mroźne powietrze im szkodzi. Jeśli planujesz wietrzyć pokój, lepiej wybierz inne miejsce dla swoich doniczek niż parapet.

Gorące powietrze w pokoju zmusza nas do pamiętania o jeszcze jednej rzeczy, o wilgotności powietrza. Suche powietrze szkodzi roślinom. Warto wiec zainwestować w nawilżacz powietrza, który i nam ułatwi życie. Jeśli nie planujesz wydatków w najbliższym czasie wystarczy na grzejnik kłaść mokre ręczniki.

Rośliny doniczkowe należy nawozić. Zimą dociera do nich o wiele mniej promieni słonecznych, przez co niektóre rośliny wstrzymują swój wzrost. Jednak są takie, które rozwijają się dalej i nawet kwitną. Warto zapewnić im odpowiednią dawkę składników odżywczych. Uniwersalny nawóz im tego nie zapewni. Zainwestujmy, więc w dobrej jakości odżywkę odpowiednią dla naszych roślin. Przygotujmy roztwór zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Możemy również zainwestować w nawozy do spryskiwania liści. A już z całą pewnością nawozimy rośliny, które kupiliśmy w pełnym rozkwicie. Warto zakupić zimowy nawóz, ponieważ kwitnące rośliny wymagają intensywnego „dokarmiania”. Pomożemy im rosnąć w zdrowiu i zachować piękny kolor mimo braku słońca. A zimowe nawozy wzbogacone są o składniki, których akurat o tej porze roku brakuje.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top