Warto pamiętać, że także rośliny doniczkowe należy chronić przed niskimi temperaturami. Szczególnie teraz, gdy zima sobie o nas przypomniała i temperatury w nocy spadają do -20 stopni. Jak skutecznie ochronić rośliny doniczkowe przed mrozem?
Jeśli twoje rośliny w domu chroni przed zimnem jedynie doniczka i warstwa ziemi to może się to okazać niewystarczające. Przed niską temperaturą należy chronić wszystkie rośliny: te na balkonie, tarasie, ale i te na parapecie, szczególnie, gdy temperatura spada dużo poniżej zera a my nie mamy gdzie ich schować. O czym trzeba pamiętać?
Po pierwsze, rośliny lubią naturalność, dlatego do ochrony wykorzystujemy naturalne materiały: słomę, agrowłókninę, jutę czy gałązki drzew iglastych (idealny recykling choinki!). Nie przykrywajmy roślin folią, bo nie przepuszcza ona powietrza. A jeśli już decydujemy się na osłonę to okrywajmy doniczkę z każdej strony.
Po drugie, okrywamy doniczki dopiero wtedy, gdy temperatura przez kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera. Jeśli zakryjesz je zbyt wcześnie rośliny mogą się „zaparzyć”, bo słońce ogrzewając je będzie szybko podnosić temperaturę pod przykryciem.
Po trzecie, ziemia i korzenie w doniczce także łatwo marzną, więc warto zadbać także o podłoże, na którym stoją kwiaty. Można postawić je na styropianie lub wstawić rośliny z osłoną do kartonowego pudła czy drewnianej skrzyni, co ochroni je także przed wiatrem.
Po czwarte, pamiętaj, że ziemia nie może wyschnąć całkowicie! Może to zaszkodzić korzeniom i pędom rośliny.
Po piąte, gdy nadejdzie wiosna warto rośliny stopniowo przyzwyczajać do rosnącej temperatury. Odkrywajmy je po trochu, a jeśli w nocy wciąż będą zdarzać się przymrozki przenośmy je do domu w cieplejsze miejsce.