Lato daje nam wiele pysznych, ale przede wszystkim zdrowych dodatków do posiłków, wśród których znajduje się między innymi zielona fasolka. To niepozorne warzywo wyróżnia cała gama istotnych dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego właściwości. Poznaj niektóre z nich.
Co siedzi w fasoli?
Sięgamy po nią raczej bezwiednie, bo właśnie jest sezon na to warzywo. Do tego fajnie smakuje i świetnie komponuje się z większością dań mięsnych, jak i typu wege. Ale czy wiemy, ile wartościowych składników zawiera? W jednym strączku znajdziemy takie ważne składniki jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, witaminy z grupy B. ponadto jest ona uznana, jako bogate źródło białka. Posiada ona też pokaźne zasoby lecytyny.
Jedz na zdrowie!
Jak zatem widzimy zielona fasolka kryje w sobie spory potencjał, jeśli chodzi o wartościowe składniki. Jednakże najwięcej korzyści ze spożywania zielonej fasolki czerpiemy, gdyż dostarcza nam dużej ilości lecytyny. Właśnie dlatego warzywu temu przypisuje się następujące właściwości prozdrowotne:
- wsparcie dla kobiet w ciąży – wspiera utrzymanie płodu;
- szybszy powrót do formy po chorobie – poprawa wchłaniania ważnych witamin i składników odżywczych;
- pożywka dla mózgu – dzięki czemu wyostrza się nasza koncentracja i zwiększa się wydajność pracy umysłowej;
- usprawnia pracę układu hormonalnego – dlatego powinny po nią jak najczęściej sięgać panie z objawami menopauzy oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego;
- wywiera korzystny wpływ na układ nerwowy: obniżenie nadpobudliwości emocjonalnej przy jednoczesnym dostarczeniu niezbędnej do działania energii (podobne działanie wykazuje większość preparatów z optymalną zawartością magnezu); zwiększenie odporności na stres; działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe; wsparcie przy różnego typu nerwicach.
Fasolka polecana jest również osobom, które są aktywne fizycznie, gdyż:
- wspiera regenerację mięśni;
- zmniejsza dolegliwości bólowe i stawowe (w tym także tzw. zakwasy);
- ułatwia zwalczanie kontuzji.
Ponadto dzięki zawartości błonnika – zielona fasola obniża poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi.
***
Na koniec warto podkreślić, że ze względu na naturalną sporą zawartość białka – fasolka może z powodzeniem zastąpić mięso w naszej diecie. Musimy jednak pamiętać wówczas o stopniowym jej wprowadzaniu, gdyż jednorazowe przestawienie się tylko na to warzywo, może wywołać nieprzyjemne objawy niestrawności.
źródło: Moda na zdrowie nr 7 (lipiec 2017); „Warzywa. Lecznicze właściwości. Porady lekarza rodzinnego.” Anna Kubanowska, LITERAT HENRYK PŁONCZYŃSKI , 2013
grafika: pixabay.com