Wraz z nadejściem nowego roku pora na podsumowanie tego, co działo się w roku ubiegłym. Pamiętajmy, że dotyczy to również naszych dochodów i związanej z nimi konieczności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.
Warto znać obowiązujące w tym roku terminy składania PITów:
- do dnia 1 lutego 2017 należy złożyć PIT 16A (podatek opłacany w formie karty podatkowej), PIT 19A (formularz przeznaczony dla duchownych), PIT 28 (firmy rozliczane ryczałtowo)
- do dnia 29 lutego 2017 należy złożyć PIT 40 (składany przez płatnika w imieniu pracownika), PIT 40A (dotyczący składek ZUS za świadczeniobiorcę)
- do dnia 2 maja 2017 należy złożyć PIT 36 (za działalność gospodarczą), PIT 37 (za dochody uzyskane z tytułu umowy: o pracę, o dzieło, zlecenie; a także świadczeń socjalnych), PIT 38 (za dochody uzyskane z giełdy), PIT 39 (za dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości)
Jakie zmiany w PITach za 2016 rok?
Zmiany dotyczą przede wszystkim nowych formularzy oraz niektórych procedur. Podatnicy wypełnią nową wersję arkuszy deklaracji: PIT-2, PIT-2A, PIT-2K, PIT-3, PIT-12, PIT-4R, PIT-6, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40. Niewielkiej modyfikacji ulegną ponadto załączniki: PIT-O, PIT-D, PIT-M, PIT-B, PIT-Z oraz PIT-ZG. Warto wiedzieć, że w tym roku pojawia się również nowy załącznik zwany PIT-BR. Na jego podstawie przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania do 30% wydatków kwalifikowanych na działalność badawczą lub rozwojową (tzw. ulga B+R). Formularz należy dołączyć do PIT-36 lub PIT-36L. W deklaracjach podatkowych nie trzeba odnotowywać przychodów uzyskanych z programu 500+, jak również zasiłków macierzyńskich z KRUS oraz wsparcia otrzymanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związanych z pobytem dzieci w żłobkach czy przedszkolach.
Jak można złożyć PIT za rok 2016?
W tym deklaracje podatkowe będziemy mogli złożyć na trzy sposoby:
– osobiście, składając wizytę w wyznaczonym Urzędzie Skarbowym;
– korespondencyjnie, wysyłając PIT za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (w tym przypadku, za datę złożenia dokumentu uznaje się datę stempla pocztowego);
– przez internet, przekazując deklarację w formie elektroniczne.
Pamiętajmy, że opóźnienie z dokonaniem rozliczenia podatkowego jest wykroczeniem skarbowym i może skutkować poważnymi sankcjami.
Źródło: abc-podatki.pl; money.pl
Foto: Pixabay.com