Ekonomia

Zeznania podatkowe PIT za rok 2016

Wraz z nadejściem nowego roku pora na podsumowanie tego, co działo się w roku ubiegłym. Pamiętajmy, że dotyczy to również naszych dochodów i związanej z nimi konieczności rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Warto znać obowiązujące w tym roku terminy składania PITów:

  • do dnia 1 lutego 2017 należy złożyć PIT 16A (podatek opłacany w formie karty podatkowej), PIT 19A (formularz przeznaczony dla duchownych), PIT 28 (firmy rozliczane ryczałtowo)
  • do dnia 29 lutego 2017 należy złożyć PIT 40 (składany przez płatnika w imieniu pracownika), PIT 40A (dotyczący składek ZUS za świadczeniobiorcę)
  • do dnia 2 maja 2017 należy złożyć PIT 36 (za działalność gospodarczą), PIT 37 (za dochody uzyskane z tytułu umowy: o pracę, o dzieło, zlecenie; a także świadczeń socjalnych), PIT 38 (za dochody uzyskane z giełdy), PIT 39 (za dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości)

Jakie zmiany w PITach za 2016 rok?

Zmiany dotyczą przede wszystkim nowych formularzy oraz niektórych procedur. Podatnicy wypełnią nową wersję arkuszy deklaracji: PIT-2, PIT-2A, PIT-2K, PIT-3, PIT-12, PIT-4R, PIT-6, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40. Niewielkiej modyfikacji ulegną ponadto załączniki: PIT-O, PIT-D, PIT-M, PIT-B, PIT-Z oraz PIT-ZG. Warto wiedzieć, że w tym roku pojawia się również nowy załącznik zwany PIT-BR. Na jego podstawie przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania do 30% wydatków kwalifikowanych na działalność badawczą lub rozwojową (tzw. ulga B+R). Formularz należy dołączyć do PIT-36 lub PIT-36L. W deklaracjach podatkowych nie trzeba odnotowywać przychodów uzyskanych z programu 500+, jak również zasiłków macierzyńskich z KRUS oraz wsparcia otrzymanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związanych z pobytem dzieci w żłobkach czy przedszkolach.

 Jak można złożyć PIT za rok 2016?

W tym  deklaracje podatkowe będziemy mogli złożyć na trzy sposoby:
– osobiście, składając wizytę w wyznaczonym Urzędzie Skarbowym;
– korespondencyjnie, wysyłając PIT za pośrednictwem Poczty Polskiej lub Polskiego Urzędu Konsularnego (w tym przypadku, za datę złożenia dokumentu uznaje się datę stempla pocztowego);
– przez internet, przekazując deklarację w formie elektroniczne.

Pamiętajmy, że opóźnienie z dokonaniem rozliczenia podatkowego jest wykroczeniem skarbowym i może skutkować poważnymi sankcjami.

Źródło: abc-podatki.pl; money.pl

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top