Edukacja

Wegetarianizm ze starożytnym rodowodem?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm. Czy wiecie, że ten sposób odżywiania się to nie wymysł współczesnych? Warto mieć świadomość, że historia wegetarianizmu sięga czasów starożytnych, kiedy to głównie z powodów etycznych, religijnych i kulturowych wielu ludzi nie spożywało mięsa. Podobno pierwszym znanym wegetarianinem był Pitagoras.

 Kto dawniej propagował wegetarianizm?

Wśród wielu zwolenników tego typu odżywiania się było wielu filozofów greckich takich, jak np. Diogenes, Pitagoras, czy nawet Platon. Zdaniem Pitagorasa dieta wegetarian sprzyja wszechstronnemu rozwojowi duchowemu i wspiera umiarkowany styl życia. Z kolei w niektórych pismach Platona znaleźć można wzmianki, które wyrażają przekonanie, iż dieta wegetariańska jest nakazem bogów. Wśród późniejszych wyznawców wegetarianizmu znajdowali się tak wybitni uczeni i literaci jak np. Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Lew Tołstoj, czy Franz Kafka, albo też George Bernard Shaw. Za kolebkę współczesnego rozumienia wegetarianizmu jako filozofii uważa się Indie. Konsekwentnym i nieustępliwym piewcą wegetarianizmu był również Mahatma Gandhi. W jego opinii z punktu widzenia anatomicznego i fizjologicznego człowiek jest roślinożerny.

Jakie są odmiany współczesnego wegetarianizmu?

  • Semiwegetarianie – zwani też ,,półwegetarianami” odżywiają się przede wszystkim produktami pochodzenia roślinnego, jak również roślinami strączkowymi, produktami mlecznymi i pełnoziarnistymi.
  • Weganie – rezygnują nie tylko z mięs i ryb, ale również produktów mlecznych, jajek oraz miodu. Wegański tryb życia obejmuje także wyrzeczenie się materiałów pochodzenia zwierzęcego (skóry, wełny, jedwabiu, puchu oraz kosmetyków ze składnikami pochodzenia zwierzęcego)
  • Ichtiowegetarianie – nie spożywają wołowiny, wieprzowiny, drobiu, ale chętnie spożywają różnego rodzaju ryby oraz owoce morza.
  • Laktowegetarianie – w ich diecie znajdują się produkty pochodzenia roślinnego, jajka, produkty mleczne, a brakuje mięsa, ryb i owoców morza.
  • Owowegetarianie – unikają produktów mlecznych, ale spożywają jajka.
  • Frutarianie – jedzą wyłącznie owoce, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe oraz warzywa takie jak: pomidory, ogórki, czy cukinia. Frutarianie twierdzą, że ich pokarmem mogą być wyłącznie te produkty, które natura daje ,,sama z siebie”, a podczas ich zbierania rośliny nie ulegają degradacji.

Źródło: rmf24.pl/; gazetka reklamowa Kaufland wyd. o1/2017

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top