Ekonomia

Sprawdź, czy wiesz kim jest polski dłużnik?

Jak wynika z najnowszych danych KRD Polacy coraz chętniej zaciągają pożyczki w firmach pozabankowych. Niestety równie często popadają z tego tytułu w zadłużenie. Kto najczęściej miewa takie problemy oraz o jakie kwoty chodzi i na co najczęściej pożyczamy pieniądze?

Jak wygląda kredyt po polsku?

Od momentu, kiedy firmy pożyczkowe wprowadziły do swoich ofert kredyty opiewające na wysokie kwoty z przypisanym długim terminem spłaty stały się o wiele bardziej atrakcyjne dla Polaków niż pożyczki bankowe. Wpływ na taki stan rzeczy ma łatwość, z jaką można uzyskać ten rodzaj kredytu. Ważną rolę odgrywa tu także możliwość zaciągnięcia takiej pożyczki przez internet. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczane są w pierwszej kolejności na sfinansowanie bieżących potrzeb, a także załatanie budżetu domowego po nieoczekiwanych wydatkach. Pieniądze pozyskane od firm kredytowych wydawane są również na spontaniczne zakupy. Z tej formy kredyt korzystają najczęściej osoby zamieszkujące w małych miastach i na wsi. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, z dobrą historią kredytową, dla których usługi mobilne to codzienność.

Obraz polskiego dłużnika

Wraz ze wzrostem zainteresowania pożyczkami pozabankowymi przybywa dłużników. Wśród nich prym wiodą kobiety. Najwięcej dłużniczek mieszka na Śląsku, Mazowszu oraz w Wielkopolsce. Ich średnie zadłużenie wynosi ok. 4,5tys złotych. Zadłużoną grupę stanowią panie w wieku 18-35 rok życia.

Męska strona kredytu

Przyglądając się tym danym można odnieść wrażenie, że panowie to wzorowi kredytobiorcy. Niestety oni również zalegają ze swoimi zobowiązaniami przy czym są oni dłużnikami banków. Średnia kwota ich zadłużenia wynosi 62,1 tys. złotych. Zaciągnięte kredyty przeznaczają zazwyczaj na zakup mieszkania lub samochodu. Zadłużeni panowie to z reguły mieszkańcy dużych miast w wieku 36 do 55 lat. Warto przy tym nadmienić, że – jak podaje KRD – aż 53 proc. dłużników bankowych posiada więcej niż jednego wierzyciela. Wielu z nich zalega jednocześnie ze spłatą pożyczek firmom pozabankowym.

* Źródło: http://krd.pl; Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Grafika: Photo by Pavel Kunitsky from Pexels https://www.pexels.com/photo/person-counting-money-with-smartphones-in-front-on-desk-210990/

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top