Ekonomia

Jak można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Okres przedświąteczny wiąże się zwykle z większymi wydatkami, a co za tym idzie skłania wielu z nas do zaciągnięcia pożyczki. Zanim wybierzecie się do placówki bankowej by pożyczyć stamtąd pieniądze, warto poznać wstępnie swoją zdolność kredytową. To pozwoli Wam zaplanować kolejne kroki w staraniu o pożyczkę.

Jak to zrobić?

  • Można skorzystać np. z kalkulatora on-line do obliczania zdolności kredytowej. Znajdziecie go na przykład na stronach banków lub firm zajmujących się doradztwem finansowym.
  • Można poprosić o pomoc doradcę, który podpowie też, jak uzyskać najkorzystniejszy kredyt.

***

Co zrobić, by zdolność kredytowa była większa?

  • Zrezygnować z kart kredytowych i limitów na koncie (bank zakłada, że osoba posiadająca produkty umożliwiające szybkie zaciągnięcie kredytu, na pewno kiedyś ich użyje).
  • Nie robić tzw. ,,przelewów grzecznościowych” – np. nie opłacać dla czyjejś wygody rachunków przez Internet (bank może zaliczyć to do stałych obciążeń Waszego budżetu).
  • Postarać się, by bank uznał Was za wiarygodnych klientów (bank rozpatrując wnioski kredytowe, zawsze sprawdza jak dana osoba spłacała swoje zobowiązania).
  • Terminowo opłacać rachunki (bank sprawdza, czy osoba, która złożyła wniosek o kredyt nie znajduje się w rejestrze dłużników).
  • Wybrać bank, który korzystniej oceni Wasze finansowe możliwości (poszczególne banki bardzo różnie podchodzą do zagadnienia zdolności kredytowej, dlatego warto poszukać takiego, który akceptuje nawet umowy zlecenia lub o dzieło).
  • Negocjować z bankiem warunki przyznania kredytu (wbrew pozorom sprawy tego rodzaju są zawsze rozpatrywane indywidualnie i wielu kwestiach można umówić się na korzystniejsze dla siebie warunki, chociażby poprzez obniżenie marży kredytowej)
  • Dobrze zdecydować o sposobie spłaty należności (wybierać raty równe zamiast malejących, wybrać dłuższy okres kredytowania. Dzięki temu rata kredytu będzie niższa, więc będzie można uzyskać wyższą kwotę).
  • Sprawdzić swoją historię w biurze informacji kredytowej lub biurze informacji gospodarczej.

Źródło: ,,Pani domu” 01/2017

Foto: Pixabay.com

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top