Już od 1 kwietnia możesz starać się o dofinansowanie na dzieci, które rząd określa mianem projektu 500+. Co należy wiedzieć o tym programie i jak złożyć wniosek? Zapraszamy po garść informacji.
W naszym kraju niemal 3 mln rodzin kwalifikuje się do otrzymania rządowej pomocy w postaci dodatkowych 500zł w portfelu. Jednak, aby móc cieszyć się z takiej formy wsparcia należy poznać kilka szczegółów.
Kto może starać się o dofinansowanie?
Przede wszystkim każdy, kto ma dziecko. Główna idea programu mówi o tym, że comiesięczne wsparcie należy się każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku w rodzinie. Jednak, jeśli dochód rodziny nie przekracza 800zł netto na osobę także pierwsze dziecko otrzyma taką pomoc. Będzie ona wypłacana do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Świadczenie przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym niezależnie od tego, czy rodzice są w związku małżeńskim czy w związku nieformalnym czy też dziecko wychowuje się w rodzinie niepełnej.
Ważne terminy.
Wnioski można składać od 1 kwietnia, bo w tym właśnie dniu uruchomiono projekt. Do programu można przystąpić w dowolnym momencie, jednak pieniądze wypłacane będą od miesiąca, w którym rodzice złożą wniosek.
Co należy zrobić?
Wypełnić wniosek. Można wysłać go pocztą, zanieść osobiście do przeznaczonego do tego celu punktu w gminie lub miejscu zamieszkania (urzędy miasta, ośrodki pomocy) czy wypełnić w Internecie (przez stronę banku, ePUAP, PUE ZUS, Platformę Empatia). Co ciekawe banki przyszły z pomocą i te największe niemal natychmiast przystąpiły do projektu udostępniając elektroniczne wnioski. Sprawdź, jeśli masz konto w: PKO BP, Banku Pekao S.A., Inteligo, mBanku, Alior Banku, FM Bank PBP S.A., Banku Zachodnim WBK, ING Banku Śląskim, Banku Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe.
Wkrótce mogą do programu dołączyć też: Getin Bank, Bak BPS, Raiffeisen Bank Polska S.A., Bank Pocztowy, Bank Handlowy, Eurobank, Deutsche Bank, Banki Spółdzielcze SGB, Credit Agricole, Bank Ochrony Środowiska.
Uważaj na oszustów!
Ministerstwo ostrzega o prawdziwej pladze oszustów wykorzystujących niedoinformowanie osób, chcących wyłudzić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe. Pojawiają się fałszywe strony internetowe gdzie za opłatą oferowana jest pomoc w wypełnieniu wniosku (wszędzie jest to bezpłatne!). Jedyne strony, z których można korzystać to te, które autoryzowane są przez ministerstwo: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl. Pamiętajmy również o tym, aby nikomu nie podawać danych droga mailową, przez sms czy telefon!