Ekonomia

Program 500 plus – mało łaskawy dla łódzkich rodzin

Rodziny z regionu łódzkiego są zmuszone do zwrotu nienależnych im środków z programu 500 plus. Czy dotyczy to wszystkich i jak można uniknąć takiej sytuacji?

Te liczby to dramat

Jak wynika z najnowszych statystyk, tylko w samej Łodzi rodziny pobierające środki pomocowe z programu 500 plus pobrały nienależnie ponad 350 tys zł, z czego odzyskano już 156 tys. zł. W innych miastach sytuacja wygląda tak samo źle. Dla przykładu zgierskie rodziny muszą oddać 80 tys. zł, a mieszkańcy Bełchatowa – 32,5tys. zł. Pojedyncze przypadki oscylują w granicy 500zł, ale są też rodziny, w których kwota niesłusznie pobranych środków obejmuje okres … 12 miesięcy, co oznacza dużo większe sumy. W tym drugim przypadku urzędnicy zapewniają, że powstały dług zostanie rozłożony na przystępne raty.

Dlaczego rodziny muszą oddać pieniądze?

Lista przyczyn jest długa. Najczęstsze przypadki dotyczą przekroczenia dochodu i nie poinformowania o tym instytucji, która przyznawała środki. Poza tym rodziny korzystające z programu 500 plus otrzymały nakaz zwrotu w następujących wypadkach:

  • rodzinie przyznano zasiłek chorobowy lub rentę;
  • wykazano zaprzestanie opieki nad dziećmi;
  • wyjazd rodziny za granicę;
  • zmianie uległo źródło dochodu.

Wszystkich tych sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby otrzymujący pomoc zostali poinstruowani o obowiązku poinformowania MOPS-u o tych zmianach. W kilku wypadkach (w Łodzi odnotowano 4 takie przypadki) doszło do celowego wyłudzenia środków. Sprawy trafiły do sądu.

***

Region łódzki to tylko przykład tego, jak nieznajomość prawa może okazać się bardzo szkodliwa. W całym kraju dług rodzin, które niesłusznie pobierały środki z programu 500 plus wynosi ok. 30 mln zł…
źródło: plus.dzienniklodzki.pl

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top