Ćwiczenia/fitness/kulturystyka

Przez sport ku bystrości umysłu

O zaletach aktywności fizycznej, najlepiej przekonują się ci, którzy porzucili wygodną kanapę na rzecz sportowego obuwia czy sprzętu. Sport to przede wszystkim większa odporność na stres. To również dużo więcej energii do działania. Sport pomaga utrzymać wagę w ryzach. Ma również wpływ na działanie całego organizmu. Ale to nie jedyne zalety aktywności fizycznej. Ci, którzy jeszcze się do niej nie przekonali, powinni wiedzieć, że sport ma ogromny wpływ na pracę i kondycję mózgu.

Jak sport wpływa na pracę mózgu?

Uprawianie dowolnej aktywności fizycznej wpływa na nasz nastrój oraz ogólną sprawność. Nawet zwykły spacer sprawia, że nasz organizm się dotlenia. Serce pracuje sprawniej, a stawy zachowują sprawność i elastyczność. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni w klubie czy domu, to również najlepszy prezent, jaki możemy podarować swojemu mózgowi. Naukowcy udowodnili, że aktywność fizyczna ma wpływ na poprawę pamięci i szybkość reagowania. Poza tym ćwiczenia regenerują i utrzymują w dobrej kondycji komórki nerwowe. Dzięki temu chroni nas przed takimi schorzeniami cywilizacyjnymi, jak demencja czy choroba Alzheimera. Jak jeszcze sport wpływa na mózg? Udowodniono między innymi, że zaledwie 10-minutowa gimnastyka, gra w piłkę czy jazda na rowerze, ma wpływ na polepszenie percepcji i kreatywności. Poza tym przyczynia się też do szybszego uczenia i zapamiętywania. To ważne szczególnie dla tych z nas, których praca opiera się na gromadzeniu danych w pamięci i swobodnym operowaniu nimi. Aktywność fizyczna wpływa też korzystnie na koncentrację. Na przykład wykazano, że 30-minutowa przebieżka miała doskonały wpływ na znaczne przyspieszenie zapamiętywania nowych słówek w języku obcym. Oznacza to, że ruch wpływa na zdolność koncentracji. To jeszcze nie wszystko, co zawdzięcza nasz mózg aktywności fizycznej. Otóż sport zapobiega i spowalnia proces starzenia komórek mózgowych. Naukowo wykazano na przykład, że codzienny krótki spacer u 40-latka praktykowany przez rok czasu odbudował połączenia nerwowe w jego mózgu do poziomu 15-latka. Te same badania dowiodły, że aktywność fizyczna uprawiana przez osoby 60-letnie spowalniają utratę zdolności poznawczych.

Reasumując, jeśli zaczniemy się częściej ruszać, to zmieni się nie tylko nasza sylwetka. Skorzysta na tym również nasz mózg. Bystrzejszy umysł uruchamia z kolei pokłady kreatywności, co powoduje, że łatwiej radzimy sobie z wieloma problemami. Zatem warto już dziś postawić na aktywny tryb życia, aby za kilka miesięcy podziękować sobie za tą decyzję.

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top