Kobieta

Przemówienia publiczne- jak pokonać stres? (cz. 2)

Czasami mamy okazję do wystąpienia przed większą liczbą słuchaczy. Nawet, jeśli kochasz mówić, na pewno zastanawiasz się jak ustrzec się prostych błędów i jak pokonać stres. Dziś kolejne wskazówki!

To, o czym czasami zapominamy mówiąc do ludzi to zaangażowanie ich w nasze wystąpienie. Tak, tak! Jeśli chcemy, aby nas słuchano musimy pozwolić słuchaczom poczuć się ważnymi i docenionymi. Osoba, która żyje wystąpieniami nie będzie miała z tym problemu. Jednak ktoś, kto niekoniecznie uważa się za showmana może widzieć w tym pewną trudność. Jednak i dla takiej osoby znajdzie się odpowiednia technika: od rozluźniającego dowcipu, prośby o oklaski na potwierdzenie tezy, wybrania pomocnika do prezentacji, storytellingu czy choćby zadawania hipotetycznych pytań. Zmieniając rytm wystąpienia sprawiamy, że słuchacze poświęcają nam całą swoją uwagę.

Kolejną metodą na zaangażowanie publiczności i skupienie jej uwagi na nas to kontakt wzrokowy. Zawsze znajdą się osoby, które słuchają nas z uwagą i warto z nimi nawiązać kontakt poprzez zwracanie się bezpośrednio do niej. Da nam to poczucie pewności i doda skrzydeł w stylu „ktoś mnie jednak słucha!”.

Warto pomagać sobie gestami! Ale nie nerwowym przestępowaniem z nogi na nogę, strzelaniem placami czy bawieniem się włosami. Niektóre z gestów dodają nam siły (delikatnie zaciśnięte pięści, jako potwierdzenie naszych słów) czy pewności siebie (odkryte dłonie skierowane do słuchaczy). Ważne, aby nie przesadzić w żadną ze stron. Nerwowość najczęściej przejawia się w nerwowych tikach, które musimy kontrolować, jeśli chcemy wyglądać profesjonalnie.

O profesjonalizmie świadczy również przetrenowanie własnej przemowy czy prezentacji. Nie wolno uczyć się jej na pamięć, a już z pewnością odpada czytanie z kartek czy (absolutne nie!) z własnej prezentacji wyświetlanej za plecami. Skoro nie zadaliśmy sobie trudu przeczytania własnych słów, jak możemy oczekiwać, że przykujemy czyjąś uwagę?! Należy zapamiętać najważniejsze punkty przemowy, daje to tak potrzebną pewność w wystąpieniu.

(Źródło: entrepreneur.com, Zdjęcie: pixabay.com)

Kliknij aby dodać komentarz

Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

POPULARNE TEMATY

MOJAFIGURA to serwis skierowany przede wszystkim do ludzi aktywnych, ale nie tylko. Nasz portal umożliwia również zdobycie cennej wiedzy na temat zdrowego stylu życia każdemu, kto chciałby spróbować nauczyć się żyć aktywnie i czerpać z tego przyjemność. Nasz zespół redakcyjny to mieszanka młodości i doświadczenia, która łączy pracę z pasją!

[FM_form id="1"]

Copyright © 2016 Wellness Styl

To Top